V kauze kostela padly i další, velmi vysoké tresty

Včerejší odsouzení hejtmana Martina Půty z přijetí úplatku pravomoci a zneužití pravomoci kauze rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény poněkud zastínilo ostatní tresty v této kauze. Ty byly poměrně vysoké a podle rozhodnutí soudu dokazují kriminální pozadí celého případu a zároveň dokumentují, jak velkou moc mají stavební firmy nad veřejnými zakázkami v Liberci.

Nejvíce soud potrestal stavebního podnikatele Petra Jirkůva, majitele liberecké společnosti Developer CZ. Podnikatel dostal trest sedmi let ve věznici s ostrahou a jeho firmě byla zakázána činnost. Jirkův si rozsudek nevyslechl, protože se v té době již nacházel ve vazební věznice, kde se ocitl na základě rozsudků jiných soudů z ostatních měst. Jeho trest je souhrnný za ostatní kriminální činnost. Jeho právní zástupci si ponechali lhůtu na odvolání, rozsudek není pravomocný.

Petr Jirkův do případu kostela sv. Máři Magdalény vstoupil po odsouzení Jiřího Zeronika v roce 2012, který se pokoušel sehnat dotace i z jiných zdrojů a pokusil se, se svými společníky, podplácet v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Jirkův převzal Zeronikovu roli ve společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), která byla příjemcem dotace a chtěl rekonstruovat zmíněný kostel. patřil firmě Iberus kryté anonymními akciemi, ale s jasnými vazbami na představitele místní ODS, konkrétně bývalého vlivného náměstka primátora Pavla Krenka.

Jirkův, jehož role byla v případu manažerská a byl administrátorem celé zakázky. Jeho role byla dle soudu zcela zásadní a jednal zejména ve spolupráci s Metrostavem. Rozsudek mu klade za vinu přijímání úplatků i korumpování úředníků Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP Severovýchod), stejně tak jako podvodné chování při výběrových řízeních a organizování vydávání podvodných faktur.

S pětiletým trestem odešel od soudu i bývalý ředitel liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořek Machatý. Tomu soudce vyměřil pět let ve věznici s ostrahou. Podle soudu měl společně s někdejším šéfem Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) na městě Michalem Vereščákem skrze bílého koně, tedy společnost Byzmark Tomáše Petráška nezákonně ovlivňovat dotační řízení a pracovat pro zhotovitele a příjemce dotací a stavební firmy. Rozsudek soudu rovněž není pravomocný, Machatého zástupci si vzal lhůtu na odvolání.

Čtyři roky ve vězení nepodmíněně chce soud i pro bývalého lobbistu, marketingového ředitele Metrostavu v Liberci Jana Petráně. Ten se měl, na základě výroku soudu, podílet na korumpování ostatních účastníků kauzy a na účelovém prodražování stavby. Nekonal tak sám, ale ve shodě s Jaroslavem Stuchlíkem, bývalým ředitelem liberecké divize Metrostavu, který ovšem před několika lety zemřel.

Podle soudce to byli zejména Petráň se Stuchlíkem, kteří měli „na vodítku“ i hejtmana Martina Půtu. Petráň se s ním nepotkával jen na, dnes již pověstných, benzínových pumpách, ale platili mu i účast na nejrůznějších společenských akcích nebo sportovních utkáních a podobně. Jan Petráň se na místě proti rozsudku odvolal.

Tři roky ve vězení má strávit i bývalá ředitelka Tereza Soukupová, která byla ředitelkou GEPO a působila jako asistentka a zaměstnankyně bývalého náměstka primátora Liberce Pavla Krenka. Podle rozsudku se vědomě podílela na celém systému od manipulace s veřejnou zakázkou až po uplácení a vystavování fiktivních faktur a ze všeho profitovala. Právní zástupce Terezy Kopalové si vzal lhůtu na odvolání.

Stejný trest, tedy tři roky ve věznici s ostrahou, má nastoupit i tehdejší člen liberecké ODS, Tomáš Petrášek. Podle žaloby plnil, skrze společnost Byzmark, roli bílého koně pro Vereščáka a Machatého. Nicméně trestné činnosti si měl být dobře vědom a těžil z ní. I Petráškův advokát si vzal lhůtu na odvolání.

S podmíněným trestem odešla od soudu Machatého kolegyně a dnes již bývalá pracovnice ROP Severovýchod Petra Okurková.

Odsouzeny byly i právnické osoby. Soud nařídil zrušení GEPO a Developer CZ, jejímž jednatelem je Jirkův. Firmě Gallos, kterou Metrostav využíval jako subdodavatele při rekonstrukci kostela, za legalizaci výnosů z trestné činnosti uložil peněžitý trest 800.000 korun.

U společnosti Metrostav a její dceřiné firmy Metrostav Infrastructure soud upustil od potrestání, a to zejména s ohledem na podobné rozsudky, které Metrostav odsoudily již v Praze, Hradci Králové, Pardubicích. Rozhodující také bylo, že díky včasnému zásahu policie v roce 2014 nebyly dotační peníze vyplaceny a Metrostav byl vlastně potrestán tak, že podstatnou opravy část kostela zaplatil ze svého.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vítězná ulice, kde nedávno proběhla rekonstrukce kvůli kanalizaci a plynu, se bude znovu rozkopávat. Město ani ne dva měsíce po znovuotevření Vítězné přišlo s
Podnikání obchodníků s chudobou v Liberci přináší městu značné problémy, a to zejména ve výskytu lidí bez domova a asociálních jedinců v centru města,
Na sídlišti Broumovská se chystá masivní přestavba bývalého OD Korint. Má vzniknout 26 metrů vysoký komerčně bytový komplex, který zastíní okolí a zatíží okolí
Do budovy URANu pod vlakovým nádražím se tento týden budou stěhovat zpět úředníci. Skončila tak dlouholetá rekonstrukce, která přinesla na jedné straně kvalitní architektonickou