Zastupitelé města Jablonce nad Nisou koncem minulého týdne odmítli nákup ubytovny Neptun na Liberecké ulici, která ničí život okolním obyvatelům skrze obchod s chudobou, který je v ní provozován. Zastupitelům se nelíbí, dle nich, vyděračský přístup firmy, která sem sváží lidi a rovněž se obává nebezpečného precedentu. V zákulisí se mluví o tom, že obchodníci s chudobou chtějí svůj byznys přesunout na jiné místo ve městě.
Zastupitelé již v dubnu odmítli nakoupit problémový Neptun, kam firma bývalého lídra ČSSD Libereckého kraje Adama Duška Dostupné bydlení bydlení Severní Čechy, s.r.o. sváží problémové klienty z celé ČR i ze Slovenska, aby jim umožnila čerpat sociální dávky a jinou státní podporu, kterou dotyční pak firmě vrací skrze nemalé nájemné. To činí 6 800 Kč za lůžko.
Náš Liberec popsal obrovské problémy, které Jablonci nad Nisou podobný styl podnikání přináší. De facto lividuje tamní centrum, ve městě narůstá kriminalita, počet závislých na drogách, alkoholu, zvyšuje se znečištění veřejného prostoru i výskyt nemocí. Podobné praktiky ovšem firma Adama Duška, provozuje i v Liberci, kde se kvůli tomu rovněž zvýšil počet lidí bez domova a asociálních jedinců.
Jabloneckým zastupitelům se nelíbila cena, za kterou mělo město Neptun koupit. Náš Liberec před několika týdny, když byla na stole varianta odkupu za 56 milionů korun, informoval, že společnost Neuman byty Jablonec s.r.o., která objekt vlastní a se kterou firma Dostupné bydlení Severní Čechy, s.r.o. Adama Duška spolupracuje, koupila jablonecký Neptun v roce 2022 za 33 milionů korun.
Minulý týden se ale většině jabloneckých zastupitelů nelíbila ani cena 51 milionů, kterou dohodl s realitkou, která majitele Neptunu zastupuje a v níž působí i manželka bývalého primátora Jablonce nad Nisou a současného poslance Petra Beitla z ODS, primátor města Miloš Vele (ODS). Proti byla opozice z hnutí ANO.
„Odkup za cenu vyšší než odhadní jsme včera na jednání zastupitelstva nepodpořili. Někteří z nás jsou proti nákupu už z principu, byť víme, že by se lidem v dané lokalitě sakra ulevilo,“ uvedl například zastupitel Stanislav Říha z ANO. „Jenže… Kam půjdou lidé z ubytovny? Co s budovou dál? A kolik to bude stát nás všechny celkem? Problém by se jen přesunul jinam. Už teď se mluví o tom, že majitelé Neptunu hledají v Jablonci další nemovitost. Doufám, že to jsou jen fámy a že nám tu nevzniká začarovaný kruh, ze kterého se budeme jen obtížně a draze dostávat,“ dodal.
Proti ale byla i část koalice. Konkrétně zastupitelé Společně pro Jablonec, byť ty deklarovali, že jsou ochotni podpořit výkup Neptunu za cenu stanovenou znaleckým posudkem. Ta je výrazně nižší než primátorem dohodnutých 51 milionů korun. Znalci ubytovnu odhadli na 42 milionů.
„Rozhodně jsem pro koupi tohoto objektu, protože si myslím, že to je jediný způsob, jak získat nad touto problémovou lokalitou kontrolu a problém řešit. Ale nesouhlasím s cenou, která se mi zdá vyděračská a vnímám to jako precedens pro další možné obchodníky s chudobou,“ vysvětlila svůj postoj náměstkyně primátora Lenka Opočenská ze Společně pro Jablonec.
V zákulisí jablonecké politiky se již několik týdnů spekuluje o tom, že obchodníci s bídou chtějí v Jablonci nakoupit další objekt, kam by pouze své klienty přesunuli. Městu by tak hrozilo dvojí: že se sociální problémy, které jejich podnikání přináší, pouze přesunou na jinou část města a také, že v budoucnu bude město opět vykupovat předraženou nemovitost.
Konkrétně se mluví o okolí Podhorské ulice v Jablonci nad Nisou nebo o jednom z bytových domů na sídlišti Šumava. Podnikatel Adam Dušek, který tento specifický byznys s obrovskými dopady na obce provozuje, ale oficiálně popírá, že by dál chtěl své podnikání v Jablonci rozšiřovat.
„V žádném případě jsme tuto možnost nezvažovali, neplánovali a ani ji neplánujeme do budoucna,“ uvedl pro Náš Liberec Adam Dušek. „Početné rodiny totiž často přinášejí problémy, které negativně ovlivňují nejen okolí, ale i samotný provoz ubytovny – setkáváme se s poškozeným nábytkem, neúměrně vysokou spotřebou energií a vody, a bohužel i s častějšími projevy hlučného nebo agresivního chování, zejména v nočních hodinách,“ dodal.
Adam Dušek se dlouhodobě brání označení obchodníka s chudobou. „Právě proto se vymezujeme vůči praktikám, které vedou k podobnému stavu, a stejně tak jednoznačně odmítáme nálepku „obchodníků s chudobou“, se kterou nechceme a nebudeme být spojováni,“ dodal bývalý liberecký sociální demokrat.
foto: Facebook