Až komickou zprávu přineslo vedení Libereckého kraje, které má ve svém čele hejtmana Martina Půtu, který byl (zatím nepravomocně) odsouzen za korupci a zneužití pravomoci. Podle organizace Hlídač státu se Liberecký kraj umístil mezi všemi regiony na 3. místě v hodnocení hospodárného a transparentního nakládání s veřejnými prostředky.
„Liberecký kraj je na třetím místě v hodnocení hospodárného a transparentního nakládání s veřejnými prostředky. Pohled na naše umístění v předchozích dvou ročnících dokazuje, že se nejedná o nějaký náhodný výkřik, když jsme se vždy umístili v první trojce. Navíc neustále zlepšujeme číselnou hodnotu tzv. K-indexu, a letos jsme tak poprvé dosáhli na nejvyšší známku A. Hodnocení Hlídače státu bereme vždy také jako inspiraci pro další zlepšení v oblasti otevřenosti a transparentnosti Libereckého kraje, na které pracujeme už od začátku roku 2013. Tehdy jsme jako vůbec první kraj v České republice začali zveřejňovat všechny naše smlouvy na internetu,“ uvedl hejtman Martin Půta ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, který byl letos v únoru odsouzen za to, že měl po Metrostavu chtít, aby za něj proplácel faktury pro jeho soukromého špicla, který pro Půtu sháněl kompromitující materiály na své politické rivaly a nepohodlné úředníky.
Liberecký kraj se v roce 2013 stal vůbec prvním krajem v republice, který se zapojil do systému zveřejňování smluv na internetu. Připomeňme, že Půtova kauza má rovněž kořeny v roce 2013, kdy si Metrostav, dle vyjádření soudu, hejtmana Martina Půtu doslova vodil na provázku. V kauze jde o tunelování desítek milionů z evropských dotací a padly zde vysoké nepodmíněné tresty. Hejtman sám byl potrestán podmínkou a peněžitým trestem.
„Tím, že jsme však zveřejňovali smlouvy a objednávky již od počátku roku 2013 dobrovolně a jako vůbec první z celé republiky, v této praxi tak v podstatě jen úspěšně pokračujeme,“ doplnil Půta. Kauza kolem kostela sv. Máří Magdalény není ovšem jediný skandál, který za Půtova hejtmanství přišel.
Nedávno se k trestu přiznala i hejtmanův někdejší dlouholetý náměstek pro dopravu stranický kolega, Vladimír Mastník. Stalo se tak v rozsáhlé korupční kauze kolem BusLine, jejíž majitel měl, dle policie, systematicky uplácet politiky, a to právě z Půtových Starostů, ale i ODS, ČSSD nebo KSČM.
Hejtmana, podle Hlídače státu, třetího nejtransparentnějšího kraje také policie prověřuje, jak zjistil Náš Liberec, v přípravě energetických zakázek a v souvislosti s výstavbou obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku. Loni na jaře policie u Půty provedla domovní prohlídku, při níž mu zabavila telefon a osobní počítač.