Kraj v čele s hejtmanem odsouzeným za korupci je prý třetí nejtransparentnější

Až komickou zprávu přineslo vedení Libereckého kraje, které má ve svém čele hejtmana Martina Půtu, který byl (zatím nepravomocně) odsouzen za korupci a zneužití pravomoci. Podle organizace Hlídač státu se Liberecký kraj umístil mezi všemi regiony na 3. místě v hodnocení hospodárného a transparentního nakládání s veřejnými prostředky.

„Liberecký kraj je na třetím místě v hodnocení hospodárného a transparentního nakládání s veřejnými prostředky. Pohled na naše umístění v předchozích dvou ročnících dokazuje, že se nejedná o nějaký náhodný výkřik, když jsme se vždy umístili v první trojce. Navíc neustále zlepšujeme číselnou hodnotu tzv. K-indexu, a letos jsme tak poprvé dosáhli na nejvyšší známku A. Hodnocení Hlídače státu bereme vždy také jako inspiraci pro další zlepšení v oblasti otevřenosti a transparentnosti Libereckého kraje, na které pracujeme už od začátku roku 2013. Tehdy jsme jako vůbec první kraj v České republice začali zveřejňovat všechny naše smlouvy na internetu,“ uvedl hejtman Martin Půta ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, který byl letos v únoru odsouzen za to, že měl po Metrostavu chtít, aby za něj proplácel faktury pro jeho soukromého špicla, který pro Půtu sháněl kompromitující materiály na své politické rivaly a nepohodlné úředníky.

Liberecký kraj se v roce 2013 stal vůbec prvním krajem v republice, který se zapojil do systému zveřejňování smluv na internetu. Připomeňme, že Půtova kauza má rovněž kořeny v roce 2013, kdy si Metrostav, dle vyjádření soudu, hejtmana Martina Půtu doslova vodil na provázku. V kauze jde o tunelování desítek milionů z evropských dotací a padly zde vysoké nepodmíněné tresty. Hejtman sám byl potrestán podmínkou a peněžitým trestem.

„Tím, že jsme však zveřejňovali smlouvy a objednávky již od počátku roku 2013 dobrovolně a jako vůbec první z celé republiky, v této praxi tak v podstatě jen úspěšně pokračujeme,“ doplnil Půta. Kauza kolem kostela sv. Máří Magdalény není ovšem jediný skandál, který za Půtova hejtmanství přišel.

Nedávno se k trestu přiznala i hejtmanův někdejší dlouholetý náměstek pro dopravu stranický kolega, Vladimír Mastník. Stalo se tak v rozsáhlé korupční kauze kolem BusLine, jejíž majitel měl, dle policie, systematicky uplácet politiky, a to právě z Půtových Starostů, ale i ODS, ČSSD nebo KSČM.

Hejtmana, podle Hlídače státu, třetího nejtransparentnějšího kraje také policie prověřuje, jak zjistil Náš Liberec, v přípravě energetických zakázek a v souvislosti s výstavbou obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku. Loni na jaře policie u Půty provedla domovní prohlídku, při níž mu zabavila telefon a osobní počítač.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Senátor za Liberec, starosta Chrastavy, učitel chemie, který se ovšem rád prezentuje jako právní znalec, MIchael Canov nezveřejnil majetkové přiznání. Slíbil ovšem brzkou nápravu.
Ve Vlnařské na sídlišti Broumovská vznikne nové hřiště za 3,8 milionu. To je dobrá zpráva, protože liberecká sídliště jsou, navzdory slibům, silně opomíjena ze
Vedení kraje pokračuje v obnově památek v našem regionu. Objem peněz do renovace kulturního dědictví se za poslední roky zvýšil, narostl zcela zásadně i
Vedení města nechalo prořezat lípy Masarykově třídě, která je v posledních letech v čím dál horším stavu. Cílem je prodloužit životnost lipového stromořadí
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.