Etický kodex jako krok správným směrem

Věřím, že čtenářům těchto stránek je téma etického kodexu známé a blízké. Pro ty, kteří tápou a nebo nevědí malé shrnutí. Etický kodex je dobrovolná proklamace etického chování skupiny, či jednotlivce. Dnes je běžný v mnoha komerčních společnostech, v neziskovém sektoru a stále častěji se kodex objevuje ve státní správě či samosprávě. V Liberci mají Etický kodex zaměstnanci magistrátu. Politická reprezentace však úspěšně vzdoruje

Téma navržení Etického kodexu jsme měli v hlavě dlouho. Dalo by se říci, že tato myšlenka se vinula naší prací jako ona pověstné červená nit v temnotách. Na nápad toto prosazovat jsme se shodli již v počátcích fungování Libereckého Občanského Klubu a první zpracovanou verzi již máme více než dva roky. Když jsme s ním oslovili tehdejší zastupitelstvo, nebyl vůbec zařazen na jednání a ani k němu nebyla vedena žádná diskuse.

Po změně politické konstelace, po volbách 2006, jsme znovu toto téma otevřeli, tentokrát přímo mezi zastupiteli.

Prosazování kodexu považujeme za naprosté politické minimum. Pro nás to znamená začátek cesty vedoucí ke zlepšení pověsti našeho zastupitelstva. Nejen v opozičních listech, či webech je Liberec označován potupnými přízvisky jako Sicílie, Balkán či Mekka korupce. Republika se nám směje, dluhy rostou.

Pokud bychom, my zastupitelé, k tomuto uměli jen mlčet, nic se nezmění. Kombinace účinné veřejné kontroly s etickým kodexem je ten minimální krok správným směrem, který můžeme udělat hned. Další kroky na cestě za očištěním a zbavením se korupční nálepky budou ještě složitější a méně viditelné.

Zveřejňování materiálů k jednání zastupitelstva na webu města jsme prosadili záhy po zvolení. Dále následné hlasování zastupitelů je také k dohledání na webu města. Nyní nás čeká etický kodex. Další významný krok mohl být audio vizuální záznam, či živý přenos jednání zastupitelstva a tzv. čtvrtletní veřejná slyšení. Potom by měl občan možnost kontroly nejvyšší, jakou si dnes umím představit.

Přílohou tohoto článku je kompletní znění kodexu. Není v něm nic, co by ohrožovalo svobodu politického rozhodování, není v něm žádné ohrožení osobních údajů či závazek spolupráce. Nic co by mělo být zvoleným zastupitelům „proti srsti“.

Zatím je osud našeho kodexu takový, že se opět, díky odporu koalice, nedostal na program jednání. Podepsali jej zatím zastupitelé opozice, ale má jistě své utajené příznivce i v řadách koalice.

Nejsme zvoleni pro to, abychom něco vzdávali. Věřím, že se složitým vyjednáváním dopracujeme k tomu, že bude kodex většinově přijat.
Znění navrhovaného kodexu si můžete přečíst zde.

Jiří Šolc, SOS pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.