Přípravu mistrovství stále doprovázejí spory

Těžko přehlédnutelná, ale už i těžko přehledná situace kolem příprav pořádání Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci se stále nezklidňuje. Jako balvan s sebou vleče nejrůznější starší i nová vzájemná osočování a napadání se.

Odvolaný ředitel organizačního výboru na pořádání mistrovství Roman Kumpošt i nadále odmítá obvinění o svém selhání. V září proběhlý audit práce organizačního výboru a občanského sdružení Liberec 2009 označil za pochybné. Podal dokonce na ministerstvo školství žalobu, protože je přesvědčen, že v případě jeho odvolání šlo o nepřiměřený a nezákonný zásah státu do působnosti občanského sdružení. Žalovat bude ministerstvo i z důvodu ochrany své osobnosti.

„Mé odvolání nebylo a není ani dnes objektivně zdůvodnitelné. Jednalo se o politickou objednávku, jejímž cílem byla nejen osobní msta určité skupiny lidí, ale hlavně pokus získat mým odstraněním kontrolu nad penězi v rozpočtu šampionátu,“ prohlásil odvolaný ředitel Roman Kumpošt. Výsledkem auditu zpracovávaného právní kanceláří Bakeš a Partneři je podle Kumpošta snůška hloupých polopravd a zavádějících tvrzení.

Proti tomu se ohradilo nové vedení přípravného organizačního výboru. „Byly nakupovány jak služby, tak i různé potřeby a předměty buď za ceny, které nebyly konfrontovány s trhem, nebo za takové, které lze rovnou označit za přemrštěné,“ konstatoval Zdeněk Soudný, nový mluvčí nového organizačního výboru.

Za odvoláním Kumpošta si i nadále stojí dnes již skoro bývalá ministryně školství Dana Kuchtová. Na zásadní argument Romana Kumpošta i jeho zastánců, že s veřejnými financemi hospodařilo město Liberec a ne občanské sdružení Liberec 2009, odpověděla ministryně odmítavě s poukazem na provázání obou subjektů při zadávání zakázek. „S penězi státu sice de fakto hospodařil Liberec, ale organizační výbor byl tím, kdo vůči státu garantoval kontrolu, zadával a určoval rozsah staveb. Kontrola selhala. Stavby se celkově prodražily o sto sedmdesát pět milionů, a to je manažerská chyba. Kromě toho tu ještě je hospodaření organizačního výboru, k němuž je audit,“ řekla Dana Kuchtová

Ministryně svým vyjádřením o neprůhlednosti nakládání s veřejnými financemi v Liberci a odpovědnosti místních politiků rozlítila dotčeného hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana. Ten jí vzápětí napsal ostrý osobní dopis, ve kterém svoje i pochybení ostatních orgánů popíral.

Na stranu Romana Kumpošta se postavili někteří liberečtí zastupitelé, poté, co jim byl předložen výše zmíněný audit. „„V auditu jsem nenašel žádná závažná pochybení, žádné důkazy o mnohamilionových defraudacích. Šlo o drobné nedostatky a překvapilo mě, že se jich při přípravě tak obrovské akce neobjevilo více,“ uvedl Jiří Šolc, opoziční zastupitel za SOS.

Vládnoucí koalice včele s primátorem Kittnerem se k situaci staví tak, že změny ve vedení organizačního výboru akceptuje. Podle primátora by změny v současném vedení organizačního výboru znamenaly konec mistrovství světa.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.