Demolice OD Ještěd je v plném proudu, zajímá se o ní ombudsman

Na konci listopadu odkoupila společnost Multi Development, která realizuje výstavbu nového obřího nákupního centra Fórum v srdci Liberce, další městské pozemky a s nimi i příliš nevyužívaný parkovací dům v sousedství ničeného Obchodního domu Ještěd-Tesco. Za dům zaplatila společnost Multi Development 80 milionů korun. Další peníze ale do něj chce investovat.„Parkoviště s více než čtyřmi stovkami míst začleníme do areálu a mosty propojíme s dalším parkovištěm na střeše nákupního centra,“ sdělil mlucčí developerské společnosti.

Kladně se ke stavbě Fóra Liberec, proti kterému se postavili tisíce lidí a z velké části i odborná veřejnost architektů i památkářů vyjádřil, vedle zástupců zahraničního investora i liberecký primátor Jiří Kittner.
„Jsme rádi, že se tento velký a složitý projekt konečně rozběhl a doufáme, že povede k celkovému oživení dolního centra Liberce,“ uvedl primátor.
Názory pana primátora ale stále nesdílí značná část liberecké veřejnosti, někteří z nich dokonce podali stížnost k úřadu Veřejného ochránce práv, k ombudsmanovi. Ten se již případem začal zaobírat.
„Stěžovatel zpochybnil správnost postupu příslušných úřadů, a proto zahájil veřejný ochránce práv šetření,“ uvedla pro Liberecký deník mluvčí úřadu ombudsmana Iva  Hrazdílková. „Ochránce požádal ministra kultury o součinnost a o poskytnutí veškeré dokumentace vztahující se k procesu rozhodování o neprohlášení budovy Tesca za kulturní památku,“ dodala mluvčí.
Jakkoliv může být snaha stěžovatelů sympatická, i tak spíše může připomínat boj s větrnými mlýny. Ví to i zástupce úřadu ombudsmana. „Lhůty pro přezkum tohoto rozhodnutí už uplynuly. V tomto okamžiku by byla otázka předběžného opatření a pozastavení demolice stavby nastolena jedině v okamžiku, kdyby  ministerstvo kulturu zahájilo řízení o prohlášení stavby  za kulturní památku,“ upozornila mluvčí ombudsmana. A právě to se v případě ojedinělé stavby Obchodního domu Ještěd věhlasných architektů Masáka a Hubáčka nepovedlo.
O snahách zachránit jednu z libereckých dominant jsme Vás informovali zde.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět