Reforma zdravotnictví už udeřila i v Libereckém kraji

Nejen asociální vybírání poplatků ve zdravotnictví, ale už i zavírání jednotlivých lékařských oddělení nebo dokonce celých zařízení. Takové důsledky „reformy“ zdravotnictví, kterou všem obyvatelům českých zemí naordinovala současná vláda, mohou pocítit obyvatelé Libereckého kraje. Tržní vize „zdraví na prodej“ se začíná realizovat.

Rušení dětského lůžkového oddělení v Turnově, regulace a postupné zavření ortopedie v Semilech a přes všechny protesty místních konec vyhlášené frýdlantské porodnice. Ani demonstrace ani názory leckterých odborníků nepomohly.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, stejně jako někteří političtí představitelé prosazují vizi velkých zdravotnických center na úkor těch místních, menších, ale v hornatém regionu na severu Čech pro spoustu pacientů dostupnějších. Důvodem těchto kroků je prý modernizace (nebo naopak nedostatečné vybavení) zdravotnických zařízení. Ozývá se ale spousta hlasů, že za vším tím je ne zkvalitnění péče o pacienty, ale maximalizace zisků tekoucích ze zdravotnictví. Vize sdružení Reforma zdravotnictví, které založil současný ministr zdravotnictví Julínek a které platí největší farmaceutické firmy, se začíná naplňovat i v Libereckém kraji.

V Semilech vidí za zrušením ortopedie politiku

Nejostřejší politický spor od posledních voleb se rozhořel v Semilech. Jak se dalo čekat, předmětem sporu je semilská nemocnice, konkrétně její ortopedické oddělení. To má od příštího roku podle rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny výrazně omezit činnost, některé výkony má po něm převzít například turnovská nebo liberecká nemocnice. Vedení města se snaží tomuto kroku všemi prostředky zabránit a zároveň poukazuje na viníka celé situace. Tím má být ODS.

Starosta Semil Jan Farský se podivuje zejména nad tím, že VZP městu nepředložila žádné odborné argumenty, proč chce regulovat chod ortopedie. Kde chybí argumenty, rozhoduje podle něj politika. „Nejedná se tu o zdraví, ale o prosazování politických záměrů. VZP je pro mě politickou organizací,“ ostře napadl v regionálním tisku záměr pojišťovny Farský. Sám na protest proti jednání VZP zrušil svoje osobní pojištění u této organizace.

Připomeňme, že vedení krajské pobočky VZP šéfuje Jiří Benedikt, někdejší krajský zdravotní rada. Ten je podle Farského napojen na některé významné a vlivné členy ODS, kteří chtějí městu škodit a ukázat, že bez nich se vládnout nedá.

Největší protesty byly ve Frýdlantě

Téměř čtyři stovky lidí, převážně žen demonstrovalo svůj nesouhlas na konci minulého měsíce v nejsevernější části Libereckého kraje, na Frýdlantsku. Bouřlivé protesty podpořila i většina zdejších zdravotníků, která vyšla s nespokojenými občany do ulic města.

Rušení porodnice se nelíbí také starostům okolních obcí a varují před nebezpečím dalšího odlivu mladých lidí z Frýdlantska. Místní lidé upozorňují na porušování svých základních práv, kritizují, že přijdou o přirozené porody v intimním prostředí, na které se porodnice specializovala. Ročně se ve Frýdlantu narodilo 400 dětí, porodnice je nejmenší v kraji, přesto však není ztrátová. Rodičky do ní jezdily z celého kraje, dokonce i z Prahy.

Organizátoři demonstrací nakonec sepsali protestní petici, se kterou se chtějí obrátit na politiky.Předání petice předsedovi Senátu se zúčastnily také zástupkyně organizátorek demonstrace proti zrušení porodnice, která 19. června přilákala na frýdlantské náměstí stovky nespokojených lidí. Ženám z Frýdlantska se nelíbí především to, že rodičky čekají strastiplné cesty za porodem až do desítky kilometrů vzdálené porodnice v Liberci.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.