Ostudný „lyžařský“ seriál z Liberce pokračuje, soudními dohrami..

Mistrovství světa v klasickém lyžování, které přineslo Liberci nechtěnou slávu, když pro celý svět poodkrylo „podnikatelské“ prostředí a zvyky, které pod Ještědem panují, má další pokračování v podobě soudních stání. Jeden spor s firmou, která měla pro mistrovství dodat software, organizační výbor, zatím, vyhrál, ale k soudu mezitím dala tým Kateřiny Neumannové i další subjekt, kterému organizátoři dluží – liberecká univerzita.

Organizátoři Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci čelí od minulého týdne další žalobě. Podala ji Technická univerzita. Organizační výbor jí nezaplatil skoro 9 milionů korun za pronájem kolejí a menzy. Vedení univerzity se nepovedlo domluvit splátkový kalendář a proto se rozhodlo, že bude své peníze vymáhat soudní cestou. Organizační výbor jí totiž stále dluží téměř 9 milionů korun za pronájem vysokoškolských kolejí a tamní menzy. Univerzita si za pronájem naúčtovala necelých 11 milionů korun. Organizátoři jí ale zatím zaplatili jen zhruba dvoumilionovou zálohu.

U soudu už leží také žaloba Hydrometeorologického ústavu. Tomu organizační výbor dluží půl milionu. Zaplaceno nedostal ani dopravní podnik. Ten se zatím snaží o dohodu. Jenže 21 milionů není málo a peníze libereckému dopravci chybí. Situace je o to komplikovanější, že organizační výbor je od začátku prázdnin v likvidaci. O finanční vypořádání se tak stará právník. Teprve, až se mu povede dát dohromady všechny dluhy i pohledávky, budou věřitelé vědět, kolik peněz dostanou.

Začátkem tohoto týdne ale tým Kateřiny Neumannové jeden spor u krajského soudu vyhrál. Jednalo se konflikt organizačního výboru s firmou Merz, která měla pro šampionát vyvinout speciální software. V červenci 2007 došlo k výměně na postu prezidenta organizačního výboru šampionátu. Romana Kumpošta vystřídala Kateřina Neumannová a hned na začátku svého působení vypověděla uzavřenou smlouvu počítačové firmě Merz.

Neumannová tehdy svůj krok zdůvodnila pouze vysokou cenou a uvedla, že systém dokáže sehnat mnohem levněji. Společnost organizátory jako vůbec první subjekt zažalovala. V tomto týdnu ale dal krajský soud za pravdu Kateřině Neumannové a jejímu týmu, nicméně zástupci firmy Merz svůj boj nevzdali a hodlají ve sporu pokračovat.

Nicméně i přes tuto výhru dluží organizační výbor a s ním i daňoví poplatníc s Liberečany včele více jak sto milionů korun. Stěžovat si ale nemohou známé liberecké firmy jako například Investing CZ ex-zastupitele za USZ Josefa Nadrchala nebo bývalý zaměstnavatel libereckého primátora, společnost Syner. Navíc firma Investing CZ má velmi úzké obchodní vztahy právě na firmu Syner, která proslula svým napojením na zdejší ODS a nejrůznějšími aférami ohledně získávání veřejných zakázek. Investing CZ dozoroval firmě Syner například stavbu liberecké Tipsport arény nebo sportovní areál v České Lípě. Poté, co byl Investing CZ jmenován mandatářem zmíněných staveb a Syner získal zakázku na přestavbu kolejí v Harcově, byla firma Investing začleněna na plánované výstavbě Třídy 1.máje, kterou bude provádět právě Syner.

A jak je tomu u firmy Syner zvykem, konečné náklady se často velmi výrazně prodražily. Ani rekonstrukce harcovských kolejí nebyla vyjímkou. Podle NKÚ se náklady ze státního rozpočtu na realizaci této stavby navýšily z necelých třinácti na neuvěřitelných jednašedesát procent

Původní plán z výnosů MS počítal s 594 milióny korun a ke konci června se podařilo získat jen 508 miliónů. Celkem byl tedy v červnu propad šampionátu ve výši asi 116 miliónů korun. Ze státního, městského a krajského rozpočtu na ně putovalo více než dvě miliardy korun. Financování MS má na žádost ministerstva školství prověřit finanční úřad.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V