Proč nechce být město Liberec dobrým hospodářem?

Dne 2.9. 2009, na prvním letošním zářijovém zasedání zastupitelstva města Liberce, předložilo vedení města jménem primátora Jiřího Kittnera usnesení, jehož záměrem byl prodej bývalého Domu s pečovatelskou službou v libereckých Pavlovicích s desítkami bytů. Celý prodej byl od začátku silně kritizován pro jeho svou nevýhodnost, nápadná byla nízká cena za objekt i způsob privatizace samotný. Uběhlo pár týdnů a nový majitel již byty rozprodává. Byty jdou na dračku a již teď jasné, že městská kasa mohla být o pěkných pár milionů bohatší…

Způsob prodeje a cena

V samotném usnesení, které bylo zastupitelstvu města předloženo, byl objekt specifikován jako „bývalý objekt pečovatelské služby“ a „nebytový prostor-ordinace lékaře“. Že se jedná o 64 bytových jednotek, bylo zamlčeno. Jedná se sice o vyhledatelnou informaci, ale otázka je, proč to nebylo zastupitelům sděleno přímo.

Výběrové řízení na takto významný prodej městského majetku sice proběhlo, ale za to v nejmenší a nejméně viditelné možné formě. Prodej byl oznámen pouze 14 dní předem na úřední desce. Výsledkem toho bylo, že se přihlásil pouze jediný zájemce, který také nemovitost získal.

Konečná cena na základě znaleckého posudku byla stanovena na 26 500 000 Kč. Vzhledem k obvyklým cenám bytů v Liberci se nám tato cen zdá nepřiměřeně nízká. Na tento fakt bylo upozorněno také během debaty k tomuto bodu a bylo navrhnuto, aby se byty prodaly jednotlivě, čímž by město získalo mnohem větší částku. Toto řešení bylo zamítnuto. Za zmínku také stojí, že se během jednání zastupitelstva přihlásil další zájemce, který nabídl částku o půl milionu větší (který se ale díky formě zveřejnění – viz předchozí bod – nestačil přihlásit do výběrového řízení). I tento návrh ale nebyl akceptován.
.

Na základě rozhodnutí zastupitelstva byl tedy panelový dům v Šimáčkově ulici prodán původnímu, jedinému zájemci.

A co se stalo během pár týdnů?

Nabyvatel,skrze realitní kancelář Contact real, začal byty prodávat. Neuběhly ani ne dva měsíce od rozhodnutí zastupitelstva, jen pár týdnů po podepsání smlouvy a na internetu se objevily inzeráty na prodej všech 64. bytů ve zmíněném objektu.

Na svých stránkách zde
uvádí zmíněná realitní kancelář, že se byty prodávají za cenu 17 000 Kč až 19 000 Kč za metr čtvereční. Na realitních serverech, jako např. reailty.cz, inzeruje tato realitní kancelář dokonce přímé ceny bytů podle jejich rozlohy. Ačkoliv se jedná o dolní hranici za metr čtvereční (bezpochyby i z reklamních důvodů), jednoduchým výpočtem lze zjistit rozdíl ceny za celý objekt, tedy částku o kterou město přišlo. A to se jedná o minimální variantu.

Další důležitý aspekt tohoto pro město tolik nevýhodného prodeje je fakt, že nabyvatel do těchto bytů nic neinvestoval. Informovali jsme se na toto ve zmíněné realitní kanceláři a bylo nám potvrzeno, že byty jsou v původním stavu, tak jak je město prodalo. Byty jsou tedy prodávány bez investice, jenom obratem. Rovněž fakt, že dům je prázdný, bez nájemníků, zvyšuje jeho obchodní atraktivitu.

Pro lepší přehled nabízíme, tabulku, která snad lépe ilustruje to, o kolik větší částku mohlo město získat, kdyby se jeho zastupitelé chovali hospodárněji. Nakonec se můžete sami podívat, jak který zastupitel hlasoval.
typy a počet bytů v bývalém
Domě s pečovatelskou služboumin. cena nabízená
nabyvatelem za jeden byt X počet odpovídajících bytůcelková cena z16 garsoniér bez lodžie584 000 Kč X 169 344 000 Kč24 garsoniér s lodžií594 000 Kč X 2414 256 000 Kč16 bytů 1+1 s lodžií719 000 Kč X 1611 504 000 Kč8 bytů 2+kk s lodžií868 000 Kč X 86 944 000 Kčcelkem za 64 bytů42 048 000 Kč


Rozdíl mezi částkou, za kterou nemovitost město prodalo (26 500 000 Kč) a za kterou je nyní jejím novým vlastníkem nabízen ve své minimální variantě (42 048 000 Kč) je tedy 15 548 000 Kč.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.