Jeden svět – pozvánka, poděkování organizátorům i několik závažných otázek

Tento týden (22.3.- 28.3.2010) proběhne v Liberci filmový festival Jeden svět. Pořádá ho, ve spolupráci s místními nadšenci a aktivisty, organizace Člověk v tísni. Festival, který letos běží již dvanáctým ročníkem, je tématicky zaměřený na otázku lidských práv a na jejich (ne)dodržování ve světě. Obdivuhodné je nasazení jednotlivých lidí, kteří zejména v regionech (včetně Libereckého) ve svém volném čase umožňují zdejším občanům jinak těžko shlédnutelné a leckdy velmi zajímavé snímky. S narůstajícím počtem ročníků festivalu Jeden svět je ale stále více jasné, že deklarovaná objektivita festivalu není prvotním cílem a že nezastupitelnou a jistě ne druhotnou roli u Člověka v tísni hraje politická propaganda.

V Liberci se začne vysílat v pondělí 22.3. a festival potrvá až do neděle 28.3., po celou dobu nabídne Liberečanům nejen spostu zajímavých filmů z celého světa (pozvánka ve formátu pdf k nahlédnutí zde
), ale i atraktivní kulturní program (zde
).

Diváci budou moci shlédnout desítky filmů, které se věnují ne zrovna líbivým a příjemným tématům, nicméně popisují každodenní realitu našeho světa i nejbližší historie. Leitmotivem festivalu je nedělitelnost lidských práv, proto přináší poselství ve formě filmových dokumentů, že ne všude je na světě tak dobře, jako u nás doma v obýváku, mezi přáteli v restauraci či právě v kině. Že nevýslovná příkoří a traumata se odehrávají jak na druhém konci planety, tak třeba v sousední zemi nebo i u sousedů v domě, kde kvůli sociálním problémům našlo úrodnou půdu jedovaté sémě domácího násilí.

Ale tato silná stránka festivalu Jeden svět zároveň odkrývá i jeho druhou tvář. Drtivá většina snímků se věnuje pouze oficiálním nepřátelům našeho civilizačního okruhu, „zlo“ je vždy na druhém břehu a málokdy se filmy ptají po ďáblovi na vlastním prahu (kromě „nekontroverzních“ témat buď historických nebo takových jako zmiňované domácí násilí, osudy emigrantů v ČR a podobně..).

Pořadatel festivalu, společnost Člověk v tísni úzce spolupracuje s přední americkou politickou p.r. organizací (ultrapravicovým a neokonzervativním think tankem) National Endowment for Democracy (NED), jež je známá svými interferencemi do záležitostí suverénních zemí a prosazováním porušování mezinárodního práva. Tato organizace byla založena v roce 1983 prezidentem Ronaldem Reaganem v době, kdy ve Střední Americe, konkrétně v Nikaragui, Guatemale a Salvadoru, zuřila válka, vyhlášená Reaganovou administrativou coby tažení proti terorismu. „Terorismem“ byl míněn lidově podporovaný levicový odpor proti vlivu USA a nadnárodním korporacím (kterého se ale účastnili i křesťanští, převážně katoličtí, kněží) Toto válečné tažení si vyžádalo na čtvrt milionu lidských životů, především mezi civilisty. NED poskytl během posledních let společnosti Člověk v tísni podporu v řádu stovek tisíc dolarů.

Dost možná proto se nelze divit, že hlavními problémy současného světa se Člověku v tísni jeví dodržování práv např. na Kubě nebo v Bělorusku. Ale ne už tak hlasitě se mluví například o Kosovu, podporovaném právě USA, kde jeho hlavní mocenský představitel Hashim Thaci čelí obvinění z genocidy a obchodu s lidskými orgány. Nebo o Uzbekistánu, jehož vůdce Islam Karimov, rovněž „náš“ spojenec ve „válce s terorismem“ vaří své odpůrce za živa (podle zprávy britského velvyslance z let 2002-2004) a buduje si kult osobnosti, před nímž by si Stalin závistí ukousal knír. A že pokud jsou na Kubě (bez sympatií ke Castrovu režimu) někde porušována lidská práva a mučí člověk člověka, tak je to na americké vojenské základně Guantanamo….

V tomto kontextu nepřekvapí, organizace Člověk v tísni pádně neprotestuje proti izraelským genocidním sankcím, uvaleným na 1.4 milionu lidí v Gaze, proti osudu 2.5 milionu Palestinců čelícím loupeži své země a jejich rasistické šikaně ze strany státu Izrael. Když ex-ředitel Člověka v tísni Pojar varoval před svým obchodem na Ministerstvo zahraničí, že se „pacifismus šíří jako mor“ (v reakci na mnohamilionové protesty proti válce v Iráku), bylo asi leckomu jasné, že se „válkou s terorismem“ Jeden svět zabývat moc nebude. Rozhodně, že se třeba nebudou zmiňovat taková jména jako korporace Haliburton, spolupatřící americkému ex-viceprezidentu Dicku Cheneyemu, která překvapivě „uzdravuje“ válkou poničenou iráckou infrastrukturu…

Ostatně i jméno dnešního generálního partnera festivalu vzbuzuje otázky. Soukromá Vysoká škola ekonomie a magamentu (VŠEM), která jistě chce na lidsko-právní tématiku nachytat co nejvíce studentů,tzn.zákazníků, je spjata s jménem Jana Kadeřábka, jejího majitele. Ten ovšem obchodoval i s jistým Slavomilem Fišerem, který byl napojen na firmu ex-ministra za ODS, teplického Aleše Řebíčka, Viamont. O miliardových zakázkách pro Viamont se napsaly desítky článků. Aktivisty a ochránce lidských práv rovněž bude zajímat, že pan ex-ministr Řebíček je, stejně jako spousta dalších podnikatelů z divokého Severu, členem pravoslavného Řádu sv. Konstantina a Heleny. Členem stejného řádu byl (a možná ještě je) i jeden ukrajinský podnikatel, stíhaný za kuplířství a obchod s lidmi…

Ale i přes všechny pochyby o objektivnosti humanitární organizace Člověk v tísni, nelze upřít, že na festivalu lze shlédnout kvalitní snímky, jak byl například předloni film Barma: utajená válka, který svou otevřeností rozhodně nebyl tendenčním nástrojem jinak hloupě podávané propagandy. A rozhodně a ještě jednou je třeba poděkovat všem organizátorům, zejména u nás v Liberci, že nám shlédnutí podobných snímků i v našem městě umožní. Jen když diskusi, tak otevřenou a když jeden svět, tak jedna kritéria…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům