Prodej letiště – další příklad arogantního jednání liberecké radnice

Klíčový prodej veřejného majetku – libereckého letiště, obrovské plochy v bezprostředním sousedství průmyslové zóny sever jde do prodeje. Pozemky má, na kterých je letiště, za téměř 105 milionů, koupit známý liberecký podnikatel, zakladatel firmy Integra, Petr Turek. Děsivý je ale především způsob, jakým dává vedení liberecké radnice o prodeji tak významného městského majetku vědět, a to nejen zastupitelům, ale i celé veřejnosti. Pouhých cca 24 hodin dopředu před zasedáním zastupitelstva, které má o transakci rozhodnout.

Ještě včera, tj. 23.6. 2010, v odpoledních hodinách, nebylo v podkladech pro projednání zastupitelstva města Liberce po bodu, který by zmiňoval prodej libereckého letiště, ani zmínky. Potichoučku se tam přidal až během samotného odpoledne, tedy řádově pár hodin předtím, než budou o tomto obchodě zastupitelé rozhodovat.

Vedle předkladatele prodeje, bývalého ekonomického náměstka Syneru a libereckého primátora, Jiřího Kittnera, hraje v návrhu hlavní roli jeho zpracovatele, Asistent primátora, Koordinátor evropských dotací a Specialista pro koordinaci koncepčních záležitostí, současná volební trojka ODS, Tomáš Hampl. Ten přišel loni na radnici po krachu výstavby Centra vzdělanosti Libereckého kraje z firmy, která jej měla za stovky milionů realizovat, z původně dceřiné společnosti Syneru, Investorsko Inženýrské a dalších, anonymních firem s nedohledatelnými majiteli.

Přitom prodej letiště je nejen významný co do kvantity možných získaných financí, ale svou zásadní roli hraje i to, že se touto transakcí má zalepit díra ve městském rozpočtu. Vládnoucí koalice ODS, ČSSD, USZ, bohužel i s podporou některých opozičních zastupitelů, prosadila přijetí rozpočtu právě s mankem ve výši cca 100 milionů korun. A to má být uhrazeno právě z prodeje letiště.

Liberecké letiště ale leží v těsném sousedství rozrůstající se průmyslové a obchodní zóny Sever. Ve smlouvě je sice věcné břemeno na 10 let, kdy v případě dalšího prodeje má město předkupní právo, ale vzhledem k očekávatelnému budoucímu růstu této zóny je deset let směšná doba. Lze očekávat, že hodnota pozemků několikanásobně vzroste. O tom, že město ztratí kontrolu nad obrovskou plochou hojně využívané a oblíbené zeleně, není třeba více hovořit…

Město Liberec, respektive jeho vedení, se tedy chová opět ve smyslu rčení „Po nás potopa…“. Kdysi bohaté město, nyní po uši zadlužené a vytunelované nejrůznějšími projekty, ze kterých zbohatli firmy napojené na zdejší politiku a majících na radnici své (bývalé -?) lidi, s dobrovolně schválenou dírou v rozpočtu, se snaží rozprodat, co se dá. O křečovité a úporné snaze prodat, co půjde vypovídá i nedůstojný, ba přímo podezřelý způsob, jak o prodeji informuje veřejnost i zastupitele pár hodin před samotným hlasováním.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.