nášLiberec

Search

Zastupitelé zlegalizovali černou stavbu a podnikateli věnovali 5 miliónů

Poslední červnové zasedání libereckého zastupitelstva potvrdilo, že se některé věci v Liberci vrací opět do starých kolejí. Nejvýmluvnějším příkladem je schválení 38. změny územního plánu města, jejíž součástí byly i dva hektary pozemků ve Starém Harcově.

Tyto pozemky dříve patřily městu a v územním plánu byly dosud vedené jako plochy přírody a krajiny. Město se ale zcela nepochopitelně zavázalo převést je na plochy k bydlení.

Zastupitelé ve čtvrtek většinou hlasů zastupitelů ČSSD, ODS, Liberce občanům, VV a KSČM proti zastupitelům za Změnu pro Liberec a několika jednotlivcům schválili změnu, která proměnila 4.850 m2 ve 3.zóně CHKO Jizerské hory na stavební parcely, čímž rázem tyto pozemky, které město v roce 2005 prodalo za 63.800 Kč, tj. cca 3,30 m2 zhodnotily o cca 5 mil. Kč, pokud vezmeme v úvahu aktuální cenu stavebních pozemků tohoto typu ve Starém Harcově (1.000 Kč/m2).

V minulosti již liberečtí zastupitelé schválili podobnou změnu územního plánu, která změnila dětské hřiště v Doubí obdobným způsobem na stavební parcelu. Parcela měla původně stejné majitele jako v tomto případě – bratry Martina a Rudolfa Klusáčkovi.

Jan Korytář, předseda sdružení Čmeláka a liberecký zastupitel k tomu říká: „Je to nestoudnost a výsměch liberecké veřejnosti i smyslu celého územního plánování. Pan podnikatel Klusáček získal více než výhodně městské pozemky, vedené jako plochy přírody a krajiny, beztrestně si na nich postavil černou stavbu – rekreační chatu a včera se mu tyto pozemky navíc zhodnotily o 5 miliónů a může na nich postavit dva rodinné domy a to v opravdu exkluzivní lokalitě.“

Návrh pana Klusáčka, že 1 ha městského lesa v Harcově, věnuje zpět městu, je jen malou satisfakcí za celou snahu na tuto kauzu upozornit. Pro jeho majitele ztratil totiž význam, protože na tomto pozemku není možné stavět a liberecká veřejnost nic navíc nezískala – lesní pozemky, včetně těch soukromých, jsou totiž veřejně přístupné přímo ze zákona.

Majitel pozemku, Martin Klusáček, je spolu se svým bratrem majitelem firmy DIZ Bohemia a dle neoficiálních informací i členem ODS. Bez ohledu na zákony ČR začal již před lety na pozemku stavět – chatu, bránu, sítě, zpevněnou cestu a podle místních i studnu.

Nová koalice tak pokračuje v trendu minulých let, kdy byly schvalovány účelové změny územního plánu vybraných firmám, podnikatelům či známým bez ohledu na veřejný zájem či zájem města. V tomto případě lze říci, že i bez ohledu na dobré mravy.

Případu se věnoval se v září 2010 věnoval i pořad Reportéři ČT.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt