Dopady navržené vyhlášky o dani z nemovitosti

Navržená vyhláška o dani z nemovitosti přinese mnoha občanům vyšší, než proklamované zdvojnásobení plateb. Vedení města nenavrhuje jen stanovení tzv. místního koeficientu na 2, ale také úpravu dalších parametrů daně z nemovitosti. Díky tomu dojde ke zvýšení daně z nemovitosti za byty a domy v centru města, na okrajích může však jít až o čtyřnásobek.

Na vysvětlenou: Daň z nemovitosti se určuje jednak pro jednotlivé typy nemovitostí (domy, stavby, pozemky, podnikatelské stavby atp.), ale také pomocí několika typů koeficientů, kterými se násobí základní daňová sazba. Součástí článku je i kalkulačka, kde si každý může vypočítat zvýšení daně pro svou nemovitost

– Místní koeficient, který může mít hodnoty 1,2,3,4 a 5, s výjimkou orné půdy, zahrad, trvalých travních porostů a sadů. Bude zvýšen z 1 na 2.

– Velikostní koeficient, daný velikostí města, kde je uplatňován. V Liberci bývala uplatňována řada koeficientů od 1,6 na úplných okrajích přes 2 a 2,5 až k 3,5 v centru města. Navržená vyhláška stanoví jednotnou výši pro Liberec 3,5, pro Vratislavice (bez vysvětlení důvodu) na 2,5.

– Vnitřní koeficient pro podnikatelské stavby, garáže atp. ve výši 1,5 se nemění.

Součástí této tiskové zprávy je proto kalkulačka a modelové příklady dopadů zpracovaná Jaromírem Baxou, Alenou Dvořáčkovou a Josefem Pilnáčkem, kde si může každý spočítat, jak se změní platba daně z nemovitosti právě jemu.

Jaromír Baxa, stínový náměstek pro ekonomiku (ZPL): “Zvýšení daně z nemovitosti nadále považujeme za jednu z cest, jak zlepšit finanční situaci města. Každopádně by ale vedení města mělo jasně říci, jaké dopady navržené zvýšení bude mít na peněženky občanů.”

Jan Korytář: “Zásadní kroky typu zvýšení daní, by měly být projednávány s veřejností dopředu, s jasně pojmenovanými důvody, s variantami a alternativami. Změna považuje za nepřijatelné předložit první konkrétní návrh pouhý týden před hlasováním, kdy o něm diskuse nemá velkou šanci ani proběhnout.”

Kalkulačka s propočty dopadu zvýšení daně pro občany je ke stažení zde

Jan Korytář (Změna pro Liberec), zastupitel a stínový primátor

Jaromír Baxa (Změna pro Liberec), zastupitel a stínový náměstek pro ekonomiku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V