Nové spojení odborů a občanských iniciativ

V pátek 25.11. 2011 uspořádalo předsednictvo Asociace samostatných odborů (ASO) mítink nazvaný Proti korupci a za zvýšení životní úrovně. Jeho hlavním poselstvím bylo předat poslanecké sněmovně výzvu Přejděte od slov k činům. Odbory ve výzvě žádají poslance o ustanovení parlamentní komise s účastí občanské veřejnosti, která má dohlížet na vyšetřování korupčních afér. Úroveň médií se trochu zlepšila (podle mého názoru) ve srovnání s referováním o předchozích akcích. Přesto některé důležité skutečnosti byly opět důsledně utopeny v mediálním šumu.

Nehodlám rozebírat všudypřítomné zavádějící dezinformace, které se snaží úsilí odborářů a iniciativ potopit. Raději okomentuji poselství této akce. Na Palackém náměstí se v páteční poledne sešly stovky nespokojených občanů. Hlavní slovo měl Bohumír Dufek, předseda ASO:

„Kmotrové a baroni ovládají stranické kandidátky, stranické sekretariáty, demokracie nefunguje a kroužkování na volebních kandidátkách nestačí. My dobře víme, kdo seděl ve zkrachovalých bankách, kdo privatizoval spořitelnu, Komerční banku, Mosteckou uhelnou nebo OKD.“

Jaroslav Pejša, předseda Odborového svazu železničářů dodal: „Pokud chceme zachraňovat loď před utonutím, tak dříve, než budeme vylévat vodu, musíme ucpat díry v té lodi.“ Ekonomka Ilona Švihlíková zastupovala na demonstraci hnutí Alternativa zdola. Paní docentka je přesvědčena, že opravdové vyšetřování toho všeho, co se skrývá za ukradenými miliardami korun na švýcarských účtech, řada politiků neustojí: „Proč se dosud nedostal před soud nikdo z celé té dlouhé řady korupčních případů?“.

Na demonstraci dále vystoupili také předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel, místopředsedkyně ČMKOS a předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková a Pavel Čižinský z Iniciativy ProAlt. Poté vyrazil průvod občanů k budově parlamentu, kde výzvu předali poslancům. Poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD) Bohumíru Dufkovi slíbil, že při příštím jednání parlamentu, které bude začínat 6. prosince, vznese návrh na zřízení požadované komise.

Jaký tedy měla tato akce smysl? V prvé řadě je třeba zdůraznit, že tato akce ještě zdaleka neskončila. Poslanci byli vyzváni, aby založili komisi, která s účastí občanské veřejnosti dohlédne na vyšetřování policie a činnosti státních zástupců. Tato komise bude odpovědná za to, aby se vyšetřování korupčních kauz, v nichž jde o stovky miliard korun (nucená správa IPB, nákup pandurů, modernizace tanků T-72, Diag Human, Promopro, Opencard, privatizace Mostecké uhelné společnosti, IZIP a podezření z korupce při privatizaci Škody Plzeň) ubíralo správným směrem.

„Ať už to bude z důvodu neschopnosti poslanců či jejich politického přesvědčení, nesplní-li parlament náš oprávněný požadavek, budeme požadovat nové volby“, oznámil Bohumír Dufek. Také dodává, že ani boj proti asociálním reformám neustal. Připravuje se výzva pro novelizaci zlotřilých zákonů.

Buďme trpěliví, ale odhodlaní. Do ulic se prozatím občané nehrnou, protože se společnost stále ještě probírá z letargie a z apatie. Na den hněvu se ovšem nechystají pouze občanské iniciativy slušných lidí, ale také nejrůznější demagogové a zloději. Z pohledu oblastní koordinátorky hnutí ProAlt mohu říci, že spolupráce odborářů a zástupců nezávislých iniciativ je účinná. Existuje i paradoxní důkaz toho, že jejich společný boj je úspěšný. Stále více pozorujeme snahy různých provládních skupin, které naše aktivity všemožně zesměšňují a snaží se diskreditovat upevňující spolupráci občanských iniciativ a odborových svazů.

Bohužel, většina mainstreamových médií buď přímo nebo i nepřímo pomáhá vytvářet na veřejnosti pokroucený obraz občansky aktivních jednotlivců a skupin. Charakteristickým příkladem občanského tlaku je změna vládní rétoriky v boji proti všudypřítomné korupci, která živí všechny politické strany. Nečestní lidé jsou pod tlakem občanů a musí naoko předstírat spolupráci v boji proti korupci. Z obav o vlastní bezpečnost ale musí nenápadně zametat pod koberec kauzy, ve kterých jsou namočeni.

Věříme, že maskování zlodějen nakonec tyto lidi usvědčí a definitivně zdiskredituje. Všichni aktivisté a odboráři vědí, že náprava společenských zlořádů nebude jednoduchá, protože zkorumpované politické elity naši společnost rozkládají už dvě desítky let. Zatím se zdá být velmi obtížné dovolat se aspoň částečné spravedlnosti. Přesto je jasné, že ledy se pohnuly a mocní jsou nuceni odkrývat své skutečné zájmy.

Na závěr bych se s vámi ráda podělila o jednu osobní zkušenost. Náš problém není jen roztříštěnost a nekoordinovanost občanské opozice, to nakonec jistě při dobré vůli zvládneme. Mnohem zákeřnější je démon netrpělivosti a bezhlavého revolucionářství. Je potřeba setrvat, stát si pevně za svým a veřejně se angažovat s výhledem na měsíce a možná i roky dopředu, aby lidé zbytečně nevyplýtvali všechnu svoji energii hned na začátku.

Netrpělivost a falešný radikalismus navíc dávají našim protivníkům záminku pro to, aby nás mohli onálepkovat jako tzv. „zběsilý a nebezpečný dav“. Je třeba být „proalťácky“ a „odborářsky“ bystrý, vtipný a jednoznačný. Pak s námi rozumní občané půjdou a společně nepromarníme nynější příležitost změnit stav společnosti k lepšímu. Nechat problémy vyšumět je to nejhorší řešení. Je potřeba spojit síly a snažit se naši „nemocnou“ republiku vyléčit. Jinak by se opět stala snadnou kořistí dalších bezcharakterních mocnářů. A dobří lidé by byli opět nuceni emigrovat jako tomu bylo za minulých režimů. Jsem si jista, že moudrých, silných, odvážných, odhodlaných a obětavých lidí je dost.

Spojme se, aby se stav v naší společnosti zlepšil.

Štěpánka Klímková, koordinátorka Iniciativy ProAlt za Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury
V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak