Dubnové zastupitelstvo – trapné hulvátství a hazard, hazard, hazard

Na poslední dobu nezvykle krátké bylo včerejší zasedání Zastupitelstva města Liberce, trvalo ani ne do půl deváté. Ne, že by nebylo co probírat, ale zastupitelům se z různých důvodů nelíbil způsob, obsah ani forma předkládaných materiálů.

Dubnovému zastupitelstvu tak dominovalo téma, které Liberec trápí již řadu let a podle všeho ještě nějaký ten pátek trápit bude – hazard.

Hned na úvod přišli orodovat za znovu otevření kasína v bezprostřední blízkosti radnice, v hotelu Praha, podnikatelé, kteří mají zájem hazard zde provozovat. Chtěli, aby se toto místo dostalo na seznam povolených provozoven. U zastupitelů moc pochopení nenašli, ovšem až na Milana Šíra z ČSSD, který se v samotném konci zastupitelstva za tuto provozovnu hazardu zasazoval jako za vlastní. Sekundoval mu v tom jeho stranický kolega Martin Sepp a opět padala více než mírně demagogická tvrzení, že kdyby se hazard zakázal úplně, vznikne kvantum černých heren a podobně. Milan Šír měl jistě pravdu, že i před dvaceti lety existovaly černé herny, ale ze své tehdejší profese by mohl vědět, že jich bylo jako šafránu…

Začátkem zastupitelstva ještě stihl náměstek Jiří Rutkovský pozurážet libereckého aktivistu a zdejšího lékaře kolumbijského původu Maria Forera, když mu vyčinil, stejně jako předtím v jedné liberecké hospodě, do „extrémistů“. Podivné následky nechala opojná chuť moci na kdysi oblíbeném občanském aktivistovi Rutkovském, který vystřídal na náměstkovském postu tahouna vlastní kandidátky Zuzanu Kocumovou. Amabam et amabar set iam non amor…

Na přednes opět přišel i prodej kina Varšava. Město ho chce prodat,ač všechny strany před volbami slibovaly, jak jej zachrání z evropských peněz, konkrétně z IPRM. Když byl odvolán primátor Korytář náklady na záchranu Varšavy se rapidně a záhadně zvýšily a nakonec byla ze seznamu podpořených projektů vyškrtnuta. Tento ostudný přístup se vedení města snaží vykompenzovat tím, že ještě dává šanci občanským aktivistům, aby připravili projekt, který nejstarší liberecké kino zachrání. Včera tedy vystoupili zástupci Asociace filmových festivalů Liberec (AFIFEL), představili náčrt projektu a jelikož nebyl dost podrobný, mají ještě šanci příští měsíc. Záměr prodeje byl tedy opět stáhnut a uvidí se v květnu.

Asi největší debata se ovšem strhla kolem prostředků, které jdou ze zákona z provozování hazardu a mají být určeny tzv. „na dobro“. ODS se ponejvíce zasazovala o to, aby miliony z hazardu (zhruba 19 milionů) šly hlavně na sport. Asi náhodou je jedním ze žadatelů TJ Bílí tygři Liberec, tedy sportovní jednota přidružená k hokejovému týmu, který patří Syneru..Oproti tomu zastupitelé z řad Změny pro Liberec (Josef Šedlbauer), KSČM (Věra Skřivánková), ale i Liberce občanům (Ladislav Dušek) poukazovali na to, jakým způsobem jsou v Liberci, právě na úkor sportu, poddimenzovány oblasti kultury nebo sociální péče. Návrh vedení města, že miliony z hazardu mají být rozděleny v poměru 40% pro sport, 20% pro kulturu, 20% pro sociální oblast a 20% pro infrastrukturu, nakonec, po nejdelší debatě včerejšího zastupitelstva, neprošel.

Nepošel ani návrh Změny pro Liberec, která dlouhodobě volá po radikálním omezení hazardu ve městě. V Liberci je zhruba sto padesát míst, kde se hazard dá provozovat, což je například daleko větší procento než v Praze. Ostatně samy politické strany v této situaci, která vznikla za vlád ODS, mohou profitovat (nebo z toho mají zisk minimálně podnikatelské skupiny spojené s těmito stranami vazbami více než těsnými) – více se dočtete zde.

Návrh Změny pro Liberec podpořila jen KSČM a z Liberce občanům zastupitelé David Václavík a Ladislav Dušek. Naopak pro vznik dalšího velkého kasína v Globusu byli jen zastupitelé Jiří Kittner a Hana Konšelová z ODS, ovšem ani tento návrh neprošel.

Přijat byl i plán na rekonstrukci Lesního koupaliště, kde má vzniknout ekocentrum. Ovšem oproti původnímu návrhu se zde rozšíří i koupací vodní plocha, což ODS pojistila návrhem usnesení, že plocha má být o 50% větší než v návrhu z ledna letošního roku. Novodobá historie kdysi velice oblíbeného koulaiště není vůbec veselá. V roce 2003 se majitelem koupaliště stal Sportovní klub Ještěd, který zde měl po dobu nejméně deseti let nadále koupaliště provozovat, k čemuž nikdy nedošlo. Město nyní vykoupí pozemky u koupaliště a pomocí dotací zde chce vybudovat ekocentrum Divizna za 25 – 30 milionů, při čemž většinu má hradit Evropská unie a město se má podílet částkou 5-7 milionů.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Včerejší zastupitelstvo se protáhlo až do půlnoci. A stačilo projednat sotva půlku bodů. Nicméně byla přijata klíčová rozhodnutí – město Liberec odsouhlasilo záměr privatizovat
Listopadové zastupitelstvo bude vyčerpávající. Jednak je na pořadu 42 bodů k jednání, ale zejména půjde o jejich důležitost. Klíčovými body bude schválení záměrů prodat
Včerejší zasedání libereckého zastupitelstva mělo třicet bodů k projednání, ale dominovaly mu ve finále jen tři. Rodiče dětí ze ZŠ Ještědská dosáhli svého a
V říjnovém zastupitelstvu bude jedním z hlavních projednávaných problémů situace kolem libereckých lázní, čerpání evropských fondů, potažmo celá nelehká ekonomická situace vůbec. Kdysi bohaté