Předražená školka v Liberci? Varování se potvrzují

V Ruprechticích bude stát nová školka, zatímco budova staré se prodává. Město zvolilo variantu tzv. kontejnerových školek, ale oslovení experti se nestačí divit. Za cenu, kterou město zaplatí za jednu školku, by jinde postavili dvě.

Ke všem pochybnostem kolem plánované výstavby nepřispívá ani skutečnost, že zakázku vyhrála firma patřící bratru náměstka Jiřího Rutkovského. Firma přitom s podobným druhem staveb nemá zkušenosti.

Když přišel nynější ekonomický náměstek Jiří Šolc (tehdy ještě jako náměstek pro školství) s nápadem na výstavbu tzv. kontejnerových školek, zdálo se to být dobrým nápadem, který by řešil palčivý problém, který zbyl po minulých libereckých vládách, které se současným babyboomem odmítaly nebo neuměly smířit. Jenže jsme v Liberci a ďábel tu bývá často skryt nejen v detailu, ale především v ceně. Cena plánované školky v Ruprechticích je podle expertů, které oslovila liberecká MF Dnes, nesmyslně drahá. Potvrzují se tak varování opozice, která postup vedení města kritizovala již před měsíci.

Liberecká školka má stát 25 milionů a nejméně 5 milionů pak ještě navíc budou stát úroky z úvěru, který byl podmínkou pro účastníky výběrového řízení a podle opozice (Změna pro Liberec) tak došlo k diskvalifikaci menších firem.

Do výběrového řízení se pak skutečně přihlásily jen dvě firmy – Syner a Awea, která nakonec zvítězila. Aweu ovšem spoluvlastní bratr současného náměstka za Unii pro sport a zdraví Jiřího Rutkovského Jan Rutkovský. Jiří Rutkovský odmítá jakýkoliv střet zájmů s tím, že on nebyl členem výběrové komise a pokaždé se zdržel hlasování. Nicméně Awea nemá s podobným druhem staveb žádné, respektive jen dodavatelské zkušenosti.

Naopak podle vyjádření zkušeného, předního dodavatele a stavitele prefabrikovaných stavebních modulů (kontejnerů), který na českém trhu působí již řadu let, firmy KOMA z Vizovic, by za částku 25 milionů mohly být postaveny školky dvě. Jedna pro plánovaných 86 dětí a druhá pro nejméně 50, a to v nejvyšší možné kvalitě. Vyjádření firmy přinesla liberecká MF Dnes.

„Špičkově vybavenou školku pro sto dětí jsme v Jihlavě postavili za osmnáct milionů korun. I s inženýrskými sítěmi, kuchyní, vytápěním a dalším zařízením a vybavením,“ prohlásil manažer KOMY pro libereckou MF Dnes. Náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolce marně snažil zachránit vysokou cenu projektu, když upozornil, že v ceně 25 milionů korun za školku se ukrývá demolice starých budov. Ta si ovšem vyžádá jen 1,3 milionu korun. Že to jde i jinde, dokládá příklad z Rychnova u Jablonce nad Nisou – tam postavili školku pro 40 dětí za pět milionů (ovšem bez inženýrských sítí). Nicméně i tak je cena v nepoměru.

Město zároveň prodává starou budovu ruprechtické školky za zhruba 9 milionů korun. Na zastupitelstvu zazněly hlasy, že daleko levnější by bylo současnou školku přebudovat nebo za stejné peníze postavit velkou kamennou novou.

V minulosti byl kritizována i příprava samotného projektu. Studii k němu připravil známý a za minulých vlád oblíbený architekt Filip Horatschke, který hodlá postavit kritizovaný velký obytný dům ve Svojsíkově ulici. Za ne zrovna levnou studii (respektive na jejího autora) školky, kterou architekt Horatschke vypracoval, nemuselo být připraveno výběrové řízení, jelikož částka byla jen o osmdesát korun levnější (79 920 Kč), což by při částce 80 000 Kč požadovala směrnice o zadávaní veřejných zakázek, které toto vedení města samo přijalo.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce