Liberec sklízí další plody tunelářského mistrovství. Musí platí 6 milionů na pokutách

Liberec musí zaplatit pět milionů za chyby při modernizaci skokanského areálu na Ještědu a milion za výstavbu běžeckého areálu ve Vesci. Rozhodl tak Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a to kvůli nezákonnému postupu při zadávání zakázek před lyžařským šampionátem z roku 2009. Zadávání zakázek měla na starosti někdejší vládnoucí koalice ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví. Zakázky přitom dostávaly i firmy spojené právě s ODS. Opozice chce osobní odpovědnost, koalice, kde figuruje ČSSD a která se opírá o ODS, nikoliv.

Ekonomický náměstek Jiří Šolc z Liberce občanům se chce proti rozhodnutí ÚOHS bránit žalobou u správního soudu, ale snažit se dosáhnout konkrétní odpovědnosti u bývalého vedení města, takové kroky nechystá. Omlouvá tehdejší práci svých současných opozičně smluvních partnerů – ODS tím, že město tehdy nemohlo vypsat dvě velké zakázky a muselo je dělit na menší, aby je mohlo financovat s postupem. Přitom někdejší náměstek primátora pro sport za ODS Ondřej Červinka a později i současný předseda ODS Tomáš Hampl argumentovali jinak – ne nedostatkem financí, ale času.

Proto se město dopouštělo tzv. „salámové metody“, tedy dělení zakázky na menší části, větší totiž podléhá důkladnějšímu výběrovému řízení a kontrole. A právě toto nyní potrestal ÚOHS Liberec pokutou 6 milionů. Navíc se dá očekávat, že další pokuty ještě dorazí, ač ne zřejmě tak vysoké.

Liberecká opozice (Změna pro Liberec) naopak žádá, aby za konkrétní provinění pykali konkrétní lidé, kteří možná účelově špatná zadávací řízení připravovala. Náměstek Jiří Šolc, který sám před volbami horoval pro vyšetření nesrovnalostí během MS v lyžování, toto odmítá a stojí na straně tehdejšího vedení pod primátorem Jiřím Kittnerem.

Antimonopolní úřad zkoumal v Liberci zakázky za zhruba jednu miliardu korun. Ve skokanském areálu získaly práci za téměř sedm set milionů firmy Strabag, Syner, Oaza-net, Eurovia CS, Regionální stavební a Elproinvest. Například firma Syner je dlouhodobě spojována s libereckou ODS. Bývalý dlouholetý primátor za ODS Jiří Kittner je někdejším obchodním ředitelem Syneru i osobním přítelem jeho majitelů. Z prostředí firmy Syner přišlo do libereckého zastupitelstva nemálo jeho někdejších i současných zaměstnanců. Převážně reprezentovali či reprezentují barvy ODS.

Firma Oaza-net také spolupatří členu liberecké ODS a někdejšímu městskému zastupiteli za tuto stranu, Hynku Tampierovi. Ten má například blízko k dnes již někdejšímu problematickému šéfovi Pozemkového fondu ČR a bývalému kandidátovi na hejtmana Radimu Zikovi. Nakupoval s ním i nemovitosti. Dalším vlastníkem ve firmě Oaza-net je Pavel Krenk, který dělal Jiřímu Kittnerovi náměstka a je dnes spolu s ním a dalším dřívějším zastupitelem za ODS Jiřím Zeronikem obviněn z tunelování městského majetku v městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd.

Na málokým chtěném mistrovství bohatli další představitelé v Liberci tehdy vládnoucí ODS, jako například někdejší vládní zmocněnec pro mistrovství a poslanec Tomáš Hasil, jehož rádio Dobrý den získalo licenci na vysílání z mistrovství, ač vzniklo pár měsíců před ním. Jeho obchodní partner zase ohledně mistrovství spekuloval s pozemky u Veseckého areálu.

Po organizačním výboru na čele s Kateřinou Neumannovou zůstaly dluhy v celkové výši 112 milionů korun. Členem výboru a zároveň tiskovým mluvčím mistrovství byl i PR pracovník Jiřího Kittnera a politický publicista TV Genus, televize společnosti Syner, Zdeněk Soudný.

Za pořádání mistrovství v Liberci, které od začátku a ještě před ním provázely obavy a varování, které se nakonec vyplnily, se nejvíce angažovali politici místní ODS v čele s někdejším primátorem Jiřím Kittnerem a dnešním kandidátem na prezidenta Přemyslem Sobotkou.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec a s ním všichni jeho občané znovu sáhnou do peněženek kvůli nechvalně proslavenému Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Tentokrát musí Liberec
Dnes je to přesně pět let, co v Liberci začalo Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které později média překřtila na Mistrovství světa v
Brněnský soud zrušil v listopadu pětimilionovou pokutu, kterou Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS, Antimonopolní úřad) udělil loni v létě Liberci za postup při zadávání
Další dozvuky nechvalně proslaveného Mistrovství světa v lyžování 2009 drtí Liberec. Město má zaplatit 400 milionů korun kvůli porušení dotačních pravidel při výstavbě 254