nášLiberec

Search

MS světa v lyžování v Liberci – základní fakta

Jedna velká kapitola politicko podnikatelských aktivit, která negativně proslavila město po celé zemi. Akce byla dlouho propagovaná zejména vrcholnými představiteli zdejší ODS v čele s Jiřím Kittnerem a Přemyslem Sobotkou.

Stejně tak se množily hlasy kritiků, kteří upozorňovaly na to, že se nebude jednat ani tak o sportovní, jako o podnikatelský plán na vyvedení obrovského množství veřejných dotací.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Původně ovšem nemělo stát státní kasu nic.

Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 113 milionů korun bez penále.

Mezi největší propagátory zadluženého mistrovství patřila liberecká ODS, přičemž někteří její politici na něm buď přímo vydělali, jako například bývalý poslanec a náměstek libereckého primátora Tomáš Hasil nebo zakázky získaly firmy, se kterými je tato strana ponejvíce spojována, jako například stavební společnost Syner.

V případě MS světa již padlo několik žalob, je stíháno několik osob. Svou nesmlouvavou kritiku vyjádřil nad realizací MS v lyžování i Nejvyšší kontrolní úřad. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže statutárnímu městu Liberec za porušení zákona o veřejných zakázkách při zadávání 72 zakázek nejvyšší pokutu v celé své historii – 6 550 000 korun. Mezi soukromými subjekty, které byly tímto konáním zvýhodněny, sjou velké stavební společnosti, liberecký Syner nevyjímaje.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec a s ním všichni jeho občané znovu sáhnou do peněženek kvůli nechvalně proslavenému Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Tentokrát musí Liberec
Dnes je to přesně pět let, co v Liberci začalo Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které později média překřtila na Mistrovství světa v
Brněnský soud zrušil v listopadu pětimilionovou pokutu, kterou Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS, Antimonopolní úřad) udělil loni v létě Liberci za postup při zadávání
Další dozvuky nechvalně proslaveného Mistrovství světa v lyžování 2009 drtí Liberec. Město má zaplatit 400 milionů korun kvůli porušení dotačních pravidel při výstavbě 254