Konec ministra Dobeše i kvůli jednomu ze „šťastných mužů“ libereckého šampionátu?

Ministr dopravy Pavel Dobeš ohlásil svou rezignaci. Jde o výsledek pnutí mezi ním a zejména předsedkyní jeho strany LIDEM Karolínou Peake. Dobeš byl dlouhodobě kritizován i za výběr svých nejbližších spolupracovníků, kteří měli a mají mít daleko vyšší vliv na chod ministerstva, než by jim náležel. Zejména se jedná o lobbistu a oficiálně Dobešova mediálního poradce Jiřího Frkala. Ten se podílel, spolu s dalšími lidmi napojenými na ODS, na po čertech drahé mediální jízdě kolem libereckého MS v lyžování.

Ministr dopravy končí. Krom problémů s registrem vozidel čelí i kritice za svoje fungování ve triu se svými spolupracovníky Zdeňkem Frankem a Jiřím Frkalem. Ti měli představovat převodové kanály k velkým stavebním firmám. V parlamentě opakovaně zaznělo, že díky oběma jmenovaným Dobešovým poradcům mělo ministerstvo vycházet nadstandartně vstříc firmám jako Metrostav nebo Eurovia. Oba poradci pak vadí i předsedkyni Liberálních demokratů Kateřině Peake.

Jeden z jmenovaných – Jiří Frkal, má přitom na Liberec sladké vzpomínky. Jeho firma Media Flow, kterou vlastnil s Radkou Jírkovou zde inkasovala nemálo milionů za pochybnou mediální činnost. Frkalova firma měla vždy blízko k ODS – pracovala pro ni v Středočeském i Ústeckém kraji. Nyní je firma ovšem v konkursu a zůstaly po ní dluhy přes deset milionů korun. Majitelům firmy – Jílkové a Frkalovi se ovšem zatím daří.

V Liberci ale firma Media Flow inkasovala během MS v lyžování minimálně pět milionů korun. Přitom původní smlouvu měla jen na 1,2 milionu. O smyslu a angažmá firmy Jiřího Frkala a Radky Jírkové panovaly již během šampionátu pochybnosti. Zdroj, který si nepřál být jmenován, ale který se na přípravách a realizaci MS v lyžování podílel, pro naši redakci uvedl, že zaměstnání Medial Flow bylo jasné politické zadání z prostředí ODS. Nesrovnalosti s firmou připustila v několika rozhovorech i Kateřina Neumannová, předsedkyně organizačního výboru, kterému Media Flow za své služby fakturovala.

Spolumajitelka firmy Radka Jírková fungovala navíc v dámském klubu Lata Brandis ladies club, kde se scházely „vlivné dámy“ jako partnerka někdejšího premiéra Mirka Topolánka Lucie Tallmannová, nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, známá nejen z aféry Jiřího Čunka nebo manželka  někdejšího místopředsedy ODS a dnešního ministra zemědělství Petra Bendla. Tato „hra na šlechtu“ nechala své stopy i v Liberci, když se dámy chlubily tím, že pomohly zdejší nadaci Euronisa, ovšem peníze určené dětem nikdy nedorazily..

Že se za údajnou charitou a otevřeným snobským nevkusem může skrývat i obyčejná kriminalita, když z inkasovaných milionů (například od firem provozujících hazard nebo polostátních firem) dorazí na deklarovaný účel jen zlomek, tím se zabývají již příslušní správci daní a další státní orgány. Více se dozvíte v reportáži České televize.

Na „temelínu českého sportu“ v Liberci ale nevydělala jen Frkalova firma. Na své si přišel i další podnikatel z mediální oblasti, vládní zmocněnec pro mistrovství, liberecký poslanec za ODS a někdejší náměstek primátora Jiřího Kittnera Tomáš Hasil.  Ač bylo Rádio Dobrý den nováčkem s bůhví kolika posluchači, přesto toto rádio vybral organizační výbor MS v Liberci jako oficiálního dodavatele svého informačního servisu, ač tu fungují zavedené komerční i státní rádia. Veřejná soutěž nebyla, kolik firma z veřejných peněz dostala, se odmítli mluvčí šampionátu později vyjádřit. Rádio Dobrý den provozuje firma Kalendář Liberecka, kde je spoluvlastníkem právě Tomáš Hasil.

Během „mistrovství světa v tunelování veřejných prostředků“ se do Liberce dostal i dnešní PR poradce Jiřího Kittnera a politický publicista firmy Syner, Zdeněk Soudný. Veřejné zakázky, na kterých se podílel i Syner, se po mistrovství staly terčem kritiky státních orgánů i objekty policejního vyšetřování. Soudný nyní pracuje nejen pro Syner na TV Genus a v Týdnu v Libereckém kraji, ale například vypracovává (je uveden v pdf jako autor) i výroční zprávy pro libereckou nemocnici, kde je jako ekonomický ředitel zaměstnán právě Jiří Kittner. Ovšem podle Kittnera Soudný dělá práci pro nemocnici zadarmo a na základě kamarádských vztahů s ním.

Soudný působil původně v organizačním výboru MS v lyžování jako tiskový mluvčí. K dluhům – zhruba 112. milionům korun, které po organizačním výboru zůstaly a případné vlastní spoluodpovědnosti za ně se dnes Soudný odmítá vyjadřovat a na dotazy reaguje velmi podrážděně.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Akci výrazně zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad a již před konáním šampionátu varovali mnozí, že se nejedná ani tak o sportovní akci, ale o předem připravený tunel na veřejné dotace.

Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 112 milionů korun bez penále. Mezi těmi, kdo se o zadlužené mistrovství světa nejvíce zasloužili, jsou zejména politici liberecké ODS jako Přemysl Sobotka, Jiří Kittner nebo Tomáš Hasil.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec a s ním všichni jeho občané znovu sáhnou do peněženek kvůli nechvalně proslavenému Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Tentokrát musí Liberec
Dnes je to přesně pět let, co v Liberci začalo Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které později média překřtila na Mistrovství světa v
Brněnský soud zrušil v listopadu pětimilionovou pokutu, kterou Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS, Antimonopolní úřad) udělil loni v létě Liberci za postup při zadávání
Další dozvuky nechvalně proslaveného Mistrovství světa v lyžování 2009 drtí Liberec. Město má zaplatit 400 milionů korun kvůli porušení dotačních pravidel při výstavbě 254