Změna pro Liberec chce referendum o prodeji letiště a technických služeb

Nejsilnější a zároveň opoziční strana v libereckém zastupitelstvu Změna pro Liberec hodlá v Liberci vyvolat referendum o prodeji strategického majetku – zejména zdejšího letiště a Technických služeb města Liberce (TSML). O záměru prodat tento zbývající městský majetek rozhodla současná menšinová na liberecké radnici, která se opírá o tichou podporu ODS. Změna pro Liberec (ZPL) se domnívá, že by o takto závažných krocích měli rozhodnout sami občané Liberce prostřednictvím institutu místního referenda.

Záměr prodat liberecké letiště a TSML odsouhlasili v listopadu loňského roku zastupitelé pomocí hlasů vládnoucí koalice (ČSSD, Liberec občanům, USZ a nezařazení zvolení za VV) a jejího opozičně-smluvního partnera ODS. Proti byli jen zástupci Změny a KSČM.

Nyní ZpL založila přípravný výbor na vyhlášení referenda o prodeji tohoto strategického městského majetku. Jeho snahu musí svým podpisem podpořit v Liberci minimálně 8 100 občanů. Sběr podpisů má skončit koncem března, po té přípravný výbor podá návrh na vyhlášení referenda Magistrátu města a zastupitelstvo na svém nejbližším jednání by mělo vyhlásit referendum , či rozhodne, že referendum nevyhlásí, pak by o konání referenda rozhodoval soud.

Zároveň platí, že ode dne vyhlášení místního referenda do dne vyhlášení jeho výsledků nepřísluší orgánům obce o položené otázce rozhodovat a musí vyčkat na výsledek referenda. Radnice má o prodeji letiště rozhodnout právě na konci března a podle zástupců Změny pro Liberec i občanů přítomných v přípravném výboru není nepravděpodobné, že by vedení radnice mohlo chystanému referendu bránit.

Jan Korytář (ZpL) k tomu na tiskové konferenci uvedl: „Špatná až nulová komunikace ze strany současného vedení města o zásadních otázkách nás vedla k myšlence zapojit do rozhodování o další budoucnosti Liberce přímo jeho občany. Proto nyní přicházíme s návrhem vyhlásit místní referendum. Šanci rozhodnout tak budou mít přímo občané a já věřím, že stejně jako v referendech třeba v Plzni či na Praze 7 rozhodnou promyšleně a s ohledem na naši společnou budoucnost.“

,,Současné vedení města má i jiné možnosti, jak vyvést město ze současných potíží. Muselo by se ale odhodlat k nepopulárním opatřením, k vypovězení pro město nevýhodných smluv či přestat vytvářet trafiky pro spřátelené politiky v městských společnostech,“ dodala Zuzana Tachovská (ZpL). Tachovská rovněž zmínila, že je sice od současného vedení hezké, že nechá občany hlasovat, zda chtějí zachovat holubičku na Šaldově náměstí, ale když jde opravdu o zásadní kroky, nikdo se lidí na jejich názor nezeptá.

Jan Korytář připoměl i situaci na Islandu, kde lidé pomocí nástrojů přímé demokracie rozhodli, že nebudou platit dluhy a úroky, za které jsou odpovědní zejména bankéři, politici a na ně napojení podnikatelé. Členka přípravného výboru Halina Doležalová je za nový zákonný nástroj referenda vděčná, protože se podle ní v minulosti ukázalo, že nejrůznější občanské protesty jako petice nebo demonstrace nechávají odpovědné politiky netečnými.

Pokud by v případě letiště občané v referendu rozhodli, že město touto formou pozemky prodávat nemá, hodlá Změna pro Liberec iniciovat přípravu plánu, který by naznačil, co s územím dále, například by jej pomocí územního plánu zhodnotil a prodal až poté, což by městu mělo zajistit vyšší výnos. Změna pro Liberec chce do kampaně na vyhlášení referenda o prodeji strategického majetku investovat ze svého zhruba 200 až 300 tisíc korun.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.