Kdo si brousí zuby na kino Varšava?

Poslední dva týdny hýbou libereckou veřejností události kolem nejstaršího městského biografu, kina Varšava. Vedení města se zachovalo více než podivně vůči libereckému občanskému sdružení, které záchranu Varšavy dlouhodobě připravuje. Vedle něj za nestandartních podmínek a skutečně pět minut po dvanácté vstoupila na scénu  společnost z Prahy, za kterou ovšem stojí vlivný pozemkový spekulant s pozemky z ČSSD, přímo majetkově spojený s náměstkem primátorky.

Ještě před čtrnácti dny to vypadalo pro občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, které tvoří kolektiv mladých libereckých architektů a hudebníků, slibně. Město týden předtím odsouhlasilo, že jim Varšavu pronajme za symbolické nájemné a oni tak mohou požádat o evropské dotace, které by poničený secesní biograf obnovily.

O záchranu Varšavy usilují zhruba dva roky a do projektu investovali desítky tisíc korun a stovky hodin práce. Zároveň se jim podařilo sehnat granty na kulturní program v řádech několika stovek tisíc. Objekt kina, o který občanské sdružení majetkově neusiluje a který by zůstal ve  vlastnictví města, by měl být skrze 17 až 20 milionů ze EU dotací proměněn v kulturní středisko se zachováním filmového promítáním. O vše se chtěli postarat lidé ze Zachraňme kino Varšava, město by s projektem nemělo žádnou práci.

Po termínu, nekonkrétně, ale nevadí

Jenže před čtrnácti dny byla svolána mimořádná Rada města Liberce, kde primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) přinesla dopis, ve kterém o pronájem Varšavy žádá Společnost Vlasty Buriana, o.p.s. z Prahy s tím, že by Varšavu v budoucnu ráda odkoupila. Argumentuje také částkou 3,7 milionu, kterou je ochotna do oprav Varšavy investovat.

Ve velice vágním dopise se uvádí, že ve Varšavě má vzniknout jakýsi muzejní a multifunkční prostor pro divadelní a filmové aktivity, o který budou mít zájem děti, které zaujme Burianův humor, ženy, které zase nadchne kulinářské umění Vlasty Buriany a jeho štíhlá postava a muže v Liberci prý budou zajímat dobré mravy, které Král komiků šířil. Žádný konkrétní projekt, nic  víc.

Nicméně podivné je, že Společnost Vlasty Buriana poslala městu dopis až po vypršení lhůty, se kterou se mohla o roční pronájem Varšavy přihlásit. Ten byl do desátého června a Společnost přátel Vlasty Buriana zaslala svou žádost až dvanáctého. Vedení města sice argumentuje, že dopis přišel včas, že jde jen o byrokratickou chybu, ale razítko na dopise, který má redakce k dispozici mluví jasně – dopis je datován až dva dny poté, co bylo možné nabídku podat.

Toto vše ale stačilo k tomu, aby bylo revokováno původní usnesení, které město zavazovalo podepsat smlouvu s o.s. Zachraňme kino Varšava a nyní má být vypsané výběrové řízení do nové, kam bude mít možnost, snad již v termínu, přihlásit se i Společnost  Vlasty Buriana.

Kdo stojí ve stínu Vlasty Buriana

Neméně zajímavá je i skutečnost, kdo za o.p.s. Společností Vlasty Buriana stojí a co zamýšlí v Liberci vybudovat. Na přímý dotaz odpověděl funkcionář Společnosti Vlasty Buriana Pavel Holík, že za jejich společností přišel s nápadem jejich angažmá v Liberci vlivný člen liberecké ČSSD, přítel a spojenec zdejšího sociálně demokratického bosse Roberta Duška a jeden z největších republikových spekulantů s pozemky Lukáš Plechatý. Podle Holíkových slov je prý přesvědčil, že má „sílu v Liberci prosadit vybudování podobných prostorů.“

Lukáš Plechatý se již dlouhé roky živí jako spekulant s nemovitostmi, v nedávné minulosti na jeho aktivitách výrazně tratilo i samotné město Liberec.  V říjnu roku 2004 se Plechatému povedl „obchod snů“.  Tehdejší zaměstnanec Pozemkového fondu v Liberci Michal Frydrych umožnil prodej (je podepsaný pod kupní smlouvou) jednoho z klíčových pozemků v lokalitě plánované výstavby lyžařského areálu ve Vesci za cca 129 tisíc korun. Přitom již v červnu roku 2004 bylo rozhodnuto, že se v Liberci bude konat mistrovství v klasickém lyžování v roce 2009, když Liberec porazil v pořadatelském klání Oslo. Podle mluvčího tehdejšího organizačního výboru, ale bylo de facto rozhodnuto již minimálně o rok dříve.

Nicméně pozemky, o kterých se již minimálně čtvrt roku vědělo, že na nich bude stát běžecký areál ve Vesci , získal Plechatý se svým společníkem za směšných 129 tisíc. Ti tyto pozemky za dva roky prodali městu Liberec za neuvěřitelných 8,4 milionu korun a získali k nim ještě pět domů v centru města. A to se jedná jen o jeden případ, kdy na podnikatelské aktivity Lukáše Plechatého doplácel veřejný sektor. Zastání ovšem našel například u sociálně demokratické (!) primátorky Rosenbergové s tím, že je v pořádku, když je „někdo rychlejší“.

Plechatého zároveň loni v květnu obvinila kriminální policie z úmyslného krácení daní. Podle policie se totiž Lukáš Plechatý ve svých daňových přiznáních za roky 2006 a 2007 neuvedl všechny své příjmy a výdaje plynoucí mu z prodeje nemovitostí pořízených v době kratší než pět let před jejich prodejem.  Celkem měl v této době bez řádného zdanění prodat 34 pozemků na Liberecku. Plechatého měly ale dostihnout i výše zmíněné  spekulace kolem nepovedeného a zadluženého Mistrovství světa v lyžování.

Plechatý rovněž není jediným pozemkovým spekulantem v předních řadách liberecké sociální demokracie. Podobně jako on se živil před svým nenadálým politickým objevením se i současný náměstek primátorky (a člen městské Rady, která o pronájmu Varšavy rozhoduje) Lukáš Martin. Ten je dokonce s Plechatým majetkově svázán. Patří jim pozemky na území Liberce.

Liberec – přeburianováno?

Společnost přátel Vlasty Buriana ovšem nechce prostory věnované Králi komiků zřejmě vybudovat jen ve Varšavě. Autentický projekt podala, nyní již jako obecně prospěšná společnost Společnost Vlasty Buriana, v rámci IPRM a snaží se na něj získat evropské dotace, dohromady zhruba 13 milionů korun v liberecké Široké ulici. Projekt má vzniknout na parcele Lukáše Plechatého, dokonce na téže, kterou získal v rámci výše popsané směny s městem Liberec ohledně Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009.

Mluvčí a jednatel Společnosti přátel Vlasty Buriana i o.p.s. Společnosti Vlasty Buriana Pavel Holík nebyl s to vysvětlit, zda chtějí v Liberci dělat dva stejné projekty nebo zda budou chtít žádat i na prostory Varšavy evropské dotace. Dnes nebo v budoucnu – ani na to nebyl Pavel Holík schopen odpovědět.

Spíše to vypadá, že se projekt v Široké ulici, který má vzniknout na parcele Lukáše Plechatého, má přesunout do Varšavy, ale zde by jistě nestihli požádat o dotace z IPRM Atraktivní a kvalitní život v Liberci, jelikož výzvy jsou už uzavřené.  Ačkoliv v Liberci a zejména v zákulisí jeho politiky je možné zřejmě cokoliv.  Budoucnost nejstaršího libereckého kina, po jehož záchraně opakovaně volá liberecká veřejnost, je tedy značně nejistá.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.