Bývalí krajští radní půjdou k soudu

Státní zastupitelství obžalovalo celkem jedenáct lidí z vedení ČSSD Libereckého kraje a z vedení krajské společnosti Silnice LK. Hrozí jim vysoké tresty odnětí svobody za nelegální přijímání odměn, kterých se měli dopustit v době, kdy v Libereckém kraji vládla ČSSD opřená o KSČM. Kontroverzní způsob odměňování a nakládání s veřejnými prostředky, již tehdy dlouho kritizovaný, bude mít tak dohru u soudu v Liberci.

Na konci března začne u soudu přelíčení, kde se budou zpovídat i kdysi suverénní bývalí krajští náměstci za ČSSD. Vedle nich se ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku bude zodpovídat všech devět bývalých krajských radních, obviněni byli i dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK. Celková škoda byla vyčíslena na 850.000 korun. Většině hrozí tresty do pěti let, někteří ale mohou od soudu odejít až s osmi lety za mřížemi.

Podle státní zástupkyně se obžalovaní dopustili porušení zákona o střetu zájmů, když schválili (někteří i sami sobě) odměny v organizacích Libereckého kraje (Silnice LK a nemocnice v České Lípě), na které podle zmíněného zákona neměli, jakožto jeho představitelé, nárok. Vinu mají nést i lidé z vedení krajských společností, kteří takto schválené odměny podepsali.

Odměny za práci v dozorčích orgánech Libereckého kraje se pohybovaly od 10.000 do 50.000 korun. Například Zdeněk Bursa bral jako předseda dozorčí rady v liberecké nemocnici 50 tisíc korun měsíčně. V českolipské nemocnici si pak za své angažmá odnesl celkově přes 350 tisíc korun, jeho kolega a spolustraník Pavel Petráček přes 250 tisíc. Českolipská nemocnice již v minulosti avizovala, že bude chtít peníze zpět. Zatímco Petráček své odměny odevzdal, Bursa zpátky nedal ani korunu.

Olbřímí odměny se v nemalé míře vyplácely i v liberecké nemocnici, když v ní na základě politických dohod ve vedení firgurovalo duo politiků Jiří Kittner-Jiří Veselka.  I zde policie obvinila tři liberecké politiky: Zdeňka Bursu (ČSSD), Jiřího Veselku (USZ) a primátorku Martinu Rosenbergovou.  Nakonec je ale zachránil náhle se obejvivší právní posudek, který vyplácení odměn schvaloval a podle kterého údajně všichni tři postupovali.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.