Bývalí krajští radní půjdou k soudu

Státní zastupitelství obžalovalo celkem jedenáct lidí z vedení ČSSD Libereckého kraje a z vedení krajské společnosti Silnice LK. Hrozí jim vysoké tresty odnětí svobody za nelegální přijímání odměn, kterých se měli dopustit v době, kdy v Libereckém kraji vládla ČSSD opřená o KSČM. Kontroverzní způsob odměňování a nakládání s veřejnými prostředky, již tehdy dlouho kritizovaný, bude mít tak dohru u soudu v Liberci.

Na konci března začne u soudu přelíčení, kde se budou zpovídat i kdysi suverénní bývalí krajští náměstci za ČSSD. Vedle nich se ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku bude zodpovídat všech devět bývalých krajských radních, obviněni byli i dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK. Celková škoda byla vyčíslena na 850.000 korun. Většině hrozí tresty do pěti let, někteří ale mohou od soudu odejít až s osmi lety za mřížemi.

Podle státní zástupkyně se obžalovaní dopustili porušení zákona o střetu zájmů, když schválili (někteří i sami sobě) odměny v organizacích Libereckého kraje (Silnice LK a nemocnice v České Lípě), na které podle zmíněného zákona neměli, jakožto jeho představitelé, nárok. Vinu mají nést i lidé z vedení krajských společností, kteří takto schválené odměny podepsali.

Odměny za práci v dozorčích orgánech Libereckého kraje se pohybovaly od 10.000 do 50.000 korun. Například Zdeněk Bursa bral jako předseda dozorčí rady v liberecké nemocnici 50 tisíc korun měsíčně. V českolipské nemocnici si pak za své angažmá odnesl celkově přes 350 tisíc korun, jeho kolega a spolustraník Pavel Petráček přes 250 tisíc. Českolipská nemocnice již v minulosti avizovala, že bude chtít peníze zpět. Zatímco Petráček své odměny odevzdal, Bursa zpátky nedal ani korunu.

Olbřímí odměny se v nemalé míře vyplácely i v liberecké nemocnici, když v ní na základě politických dohod ve vedení firgurovalo duo politiků Jiří Kittner-Jiří Veselka.  I zde policie obvinila tři liberecké politiky: Zdeňka Bursu (ČSSD), Jiřího Veselku (USZ) a primátorku Martinu Rosenbergovou.  Nakonec je ale zachránil náhle se obejvivší právní posudek, který vyplácení odměn schvaloval a podle kterého údajně všichni tři postupovali.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libereckou politiku možná čekají další výrazné změny. Vládní Starostové, ANO a Piráti měli koaliční jednání k současnému obvinění náměstka Jiřího Šolce (nestraník za ANO)
Korupční kauza na liberecké radnici vedené primátorem Jaroslavem Zámečníkem ( STAN/Starostové pro LK) se rozrůstá. Poslední dubnový den policie obvinila dalšího jeho náměstka, nestraníka
Je tomu právě 135 let, kdy tehdejší Liberec zažil do té doby nevídanou politickou událost. V prostoru Lidových sadů se sešlo 16 tisíc dělnic
Primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro LK) slibují Liberečanům veřejné WC od nástupu do
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.