Zájemci o libereckou historii jsou zváni na česko-německou kulturně-vzdělávací akci s názvem „Společný odkaz Čechů a Němců v Liberci“, která se uskuteční v sobotu 14. června 2014 ve 12:00 v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci. Na programu je česko-německá přednáška s veřejnou diskusí v knihovně a následně komentovaná procházka městem po památných místech i architektonických památkách česko-německého dělnického a antifašistického hnutí.
V sobotu 14. června se mohou všichni Liberečané i přespolní seznámit s historií sociálních bojů, ale i národnostních setkávání i svárů, které zejména v posledních dvou staletích do značné míry formovaly dějiny města pod Ještědem i jeho okolí. Vedle vyhraněného měšťanského nacionalismu v Liberci ale dlouho dobu fungoval v opozici proti němu silný dělnický internacionalismus, který ovšem s příchodem hitlerovsko-henleinovského fašismu prohrál a s ním i staleté soužití Čechů a Němců na severu Čech.
Přijďte se zamyslet nad historickými přičinami tohoto národnostního rozchodu dvou etnik i nad možnou společnou budoucností a spoluprácí a projít se po Liberci, kde si budete moci připomenout místa, která byla pro zdejší historii tolik důležitá.
12:00-15:00 Přednáška s veřejnou diskusí v Liberecké knihovně, Velký sál
Hosté:
Jaroslav Tauchman – historik, redaktor serveru nasliberec.cz
Marie Wobst – studentka kulturních studií: Evropské dějiny/Germanistika, OSVČ pracující v památníku Bautzen
Přednáška ukáže historický Liberec jako „druhé hlavní město a první město českých Němců“. Popíše česko-německé soužití v minulosti, zaměří se především na dnes méně známé skutečnosti společných bojů Čechů a Němců na Liberecku, později zničené nacionalismem 19. i 20. století. Účastníci budou mít možnost podiskutovat s Čechy i Němci také o současných, aktuálních česko-německých vztazích a zkušenostech.
15:00-18:00 Komentovaná procházka městem
Hosté:
Jaroslav Zeman – historik architektury, představitel architektonické platformy Liberec: Reichenberg, autor publikace „LIBEREC, urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky“, zaměstnanec územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci
Petr Freiwillig – historik, zaměstnanec územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci Komentovaná procházka městem po památných místech a architektonických památkách spojených s dějinami česko-německého dělnického hnutí, historií antifašismu a internacionalismu.
Příchozí obdrží i brožuru, která mapuje památná místa sociálních bojů v Liberci.
18:00+ Společná party Česko-německé posezení s občerstvením.
Pořádající občanská sdružení: Levá perspektiva a Tamara Bunke Verein S podporou architektonické platformy: Liberec: Reichenberg