Vedení města chybí koncepční plánování. Pomoci by mohla expertní skupina architektů

Nesmyslných developerských projektů bylo v Liberci už víc než dost. Aby se podobné situace neopakovaly i v dalších letech, měla by do rozvoje města mnohem více zasahovat expertní skupina, která by nahradila radu architektů.

Přesně to navrhuje hnutí Liberec ještě žije, které kandiduje v nadcházejících komunálních volbách.

 

„Město by mělo rozhodovat koncepčně a dlouhodobě. Rada architektů nevytváří aktivně žádnou činnost, což je největší chyba. V podstatě jde o úředníky, kteří na předložené projekty řeknou pouze ano, nebo ne,“ říká architekt a sedmička na kandidátce Ing. arch. Pavel Šťastný. Podle něho by ideálním řešením byl vznik expertní skupiny, která by se aktivně podílela nejen na koncepci městského prostoru. „Taková skupina by byla složená z architektů, kteří budou vybráni na základě nějakého výběrového řízení nezávislými odborníky,“ dodává architekt Pavel Šťastný.

Cena není všechno

Při výběru architekta či projektanta jakýchkoliv stavebních záměrů nemůže do budoucna rozhodovat pouze cena a termín. „V takovém případě vznikají paskvily, kterých v Liberci najdeme mnoho. Když vznikne architektonická soutěž, veřejná nebo vyzvaná, kde vybere porota pět nejlepších týmů na základě portfolií a přidá do toho například pět černých koní, může vzniknout něco kvalitního,“ naznačuje Šťastný.

Potenciál takových soutěží by pak město mohlo využít například na Papírovém náměstí nebo v okolí náměstí Českých bratří, kde pozemky patří různým investorům. „I tak může město spravovat veřejný prostor, který pak změní ráz celého prostředí. Práce expertní skupiny by určitě byla přínosem i při jednání o dalším využití prostor bývalé galerie a dalších nevyužitých budov v centru města,“ uzavírá architekt.

Přesně takovým směrem by se hnutí rádo ubíralo. „Prioritou je pro nás zaměření se na zchátralá místa, která si zaslouží rekonstrukci a mají svého ducha. Nedáváme si žádné nesplnitelné cíle. V jednoduchosti je krása, proto si myslím, že není třeba vymýšlet žádné megalomanské projekty,“ dodává lídr Roman Šotola.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt