Soud zprostil bývalé krajské radní obžaloby ve věci nezákonného pobírání vysokých odměn

Pobírání desetitisícových odměn v krajské nemocnici a dalších krajských společnostech, kterými si přilepšovali někdejší vládci kraje z ČSSD, není trestný čin. Minulý týden tak pravomocně rozhodl liberecký soud. Prý tak jednali z neznalosti. Nicméně některé částky na nich mohou společnosti i nadále vymáhat v občanskoprávním řízení.

Podle libereckého soudce sice byly politikům desetitisícové odměny měsíčně vypláceny, ale nešlo o trestný čin. Přitom některým bývalým radním původně hrozily vysoké tresty – až osmileté vězení.

Před soudem se v celé kauze sešlo kompletní vedení Libereckého kraje: někdejší hejtman Stanislav Eichler (ČSSD), Lidie Vajnerová (SOS), Radek Cikl (ČSSD), Jaroslav Podzimek (ČSSD), Pavel Novák (ČSSD), Vít Příkaský (ČSSD), Pavel Petráček (ČSSD), Zdeněk Bursa (ČSSD) a Martin Sepp (ČSSD). Vedle nich usedli na lavici obžalovaných i dva lidé z vedení krajské společnosti Silnice LK.

Státní zástupkyně kladla politikům za vinu, že jim byly, na základě vlastního rozhodnutí, vypláceny značné částky v rozporu se zákonem o střetu zájmů, podle kterého nemají uvolnění členové krajského zastupitelstva nárok na odměnu za práci v orgánech krajských společností. Za vlády bývalého krajského vedení (ČSSD, SOS s podporou KSČM) se ovšem tyto odměny vyplácely v českolipské nemocnici a krajské společnosti Silnice LK. Dvěma bývalým radním (Bursa, Petráček za své členství v orgánech nemocnice v České Lípě) hrozily za přijímání odměn až osmileté tresty. Ti, kdo jim odměny schválili, mohli jít do vězení až na pět let.

Odměny za práci v dozorčích orgánech Libereckého kraje se pohybovaly od 10.000 do 50.000 korun. Například Zdeněk Bursa bral jako předseda dozorčí rady v liberecké nemocnici 50 tisíc korun měsíčně.

Obžalovaní se brání tím, že své odměny vrátili (poté, co je k tomu nemocnice v České Lípě vyzvala: Bursa 352 tisíc, Petráček 253 tisíc korun) a hlavně, že tak jednali na základě právních posudků, které si nechali vyhotovit a které jim takovéto braní odměn posvětily. Sázeli (a úspěšně) tak na podobnou argumentaci, která některé z nich (a s nimi i primátorku Liberce Martinu Rosenbergovou z ČSSD) zachránila v kauze ohledně pobírání odměn v orgánech liberecké nemocnice. Tu policie obvinila, že svým kolegům takové pobírání svým podpisem umožnila. I ona byla obvinění zproštěna na základě náhle se objevivšího právního posudku, který takové jednání posvětil. Posudek vypracovala advokátní kancelář dlouhodobě spolupracující s ČSSD.

Tehdy se do orgánů krajské nemocnice v Liberci dostali sociální demokraté, a to na základě politických dohod v Liberci, kdy byla utvořena opozičně-smluvní koalice ČSSD,Starostové pro Liberecký kraj-LO,VV a ODS a Jiří Kittner a JIří Veselka odešli do vedení Krajské nemocnice Liberec.

Všichni svou vinu posléze u soudu, který řešil stejné provinění ohledně odměn v nemocnici v České Lípě a dalších krajských společnostech, od začátku popírali, někdejší radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa dokonce odmítl  vypovídat. Vedle právních posudků, které měly bývalým představitelům kraje zajistit beztrestné pobírání desetitisícových odměn, poukazují obžalovaní i na skutečnost, že schválení odměn, které si navzájem schválili, prošlo jako byrokratická procedura úředníky a právníky krajského úřadu. Ředitelem krajského úřadu se během vlády ČSSD a SOS (s podporou KSČM) stal rovněž člen ČSSD René Havlík, který stejnou funkci zastává i dnes, kdy na kraji vládne koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj.

Podobná argumentace ale naráží na skutečnost, že někdejší radní z 2004-2008 a spolustraník dnešních obžalovaných z ČSSD Karel Dolejší v minulosti uvedl, že on sám se musel vzdát odměn v (té samé) českolipské nemocnici, když ho na možné porušení zákona o střetu zájmů upozornili rovněž krajští právníci.

Soudu ale tento argument nestačil a někdejší sociálnědemokratičtí radní jsou od žaloby osvobozeni.

Na celou kauzu podivně vyplácených odměn v liberecké nemocnici upozornili liberečtí zastupitelé za Změnu pro Liberec. Posléze se jí ale ujali zejména Starostové pro Liberecký kraj, kteří ji vydatně používali v předvolební kampani v roce 2012. Nyní ovšem Starostové na kraji vládnou společně s jimi tehdy kritizovanou ČSSD a někdejší nejhlasitější kritici sociálních demokratů a jejich praktik jsou dnes největšími zastánci jejich současné vzájemné spolupráce (např. chrastavský starosta Michael Canov).

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Za Kunratickou staví firma SYNER Group nové sídliště, které má mít kapacitu zhruba 700 bytů. Již dnes je v nabídce první stovka s cenami,
Zastupitelstva města Jablonce nad Nisou odmítlo vykoupit problematickou ubytovnu Neptun na tamní Liberecké ulici. Důvodem odmítnutí výkupu byla vysoká cena objektu, kterou za něj
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.