Jablonecký primátor Beitl nakonec prosadil návrat hazardu a vznik neomezeného počtu pseudokasin

Místo konce hazardu v Jablonci nad Nisou se mohou občané „těšit“ na vznik neomezeného počtu kasin a pseudokasin kdekoli ve městě. V žádném případě nejde o přísnou regulaci hazardu, jak o nové vyhlášce mluví primátor Petr Beitl. Od 1. 1. 2015, kdy Ministerstvo financí zahájilo správní řízení k odebrání povolení na provoz „proherních“ automatů, neuplynulo ani půl roku. Řízení by skončila zrušením těchto povolení až během roku 2016. Nulová tolerance tvrdého hazardu, kterou měla přinést stará vyhláška, tak vůbec nenastala. Podívejte se, kdo všechno se o návrat hazardu do Jablonce zasadil!

 

Pro přijetí nové vyhlášky paradoxně hlasovalo 11 zastupitelů, kteří v roce 2011 hlasovali pro přijetí staré vyhlášky, která dala provozovatelům tříleté přechodné období na ukončení jejich „podnikání“ k 31. 12. 2014.

Plnou odpovědnost za vývoj tvrdého hazardu nyní ponese koalice ODS, ČSSD, Domova nad Nisou, TOP 09 a Nové budoucnosti pro Jablonec (viz příloha: hlasování o přijetí vyhlášky), kterou velmi ochotně doplnil také jediný zastupitel za KSČM František Pešek. Staronový primátor, který prosadil jak starou, tak novou vyhlášku, po volbách rychle „podlehl“ hazardní lobby. V dubnu vyhlášku sice stáhl, protože neměl podporu ani od koalice, takže se mohlo zdát, že je vyhráno, ale o dva měsíce později vyhlášku předložil znovu. Mezitím si vyjednal podporu už i od Domova, který dříve proti hazardu alespoň naoko bojoval.

„Dlouhodobý tvrdý nátlak ze strany hazardní lobby, vidina příjmů do rozpočtu města a u některých zastupitelů i obava o setrvání v koalici a na to navázaná obava o vlastní existenci převážila nad zájmem o veřejný pořádek, bezpečnost, zdraví občanů a fungující rodiny. A to vše přesto, že jen pětinu peněz prohraných gamblery inkasuje město. Alespoň, že: ‚Peníze z hazardu pak můžeme využívat na opatření omezující jeho škodlivý vliv,‘ jak řekl již dříve pro MF Dnes primátor Beitl,“ glosujezastupitel Jakub Macek, který se regulací hazardu intenzivně zabývá, a dále dodává: „Je smutné, že návrat tvrdého hazardu musela v zájmu udržení se v koalici podpořit také ČSSD, která před volbami bojovala společně se členy občanského sdružení Jablonec bez hazardu o stvrzení definitivního konce heren a kasin v referendu konaném současně s volbami.“

„Definitivní návrh vyhlášky jsme dostali až na začátku jednání zastupitelstva, předběžný pouze týden předem. Návrh nebyl dopředu projednán ve finančním výboru, v komisi prevence kriminality a podle všeho ani v radě města. Můj logický protinávrh na vytvoření pracovní skupiny se zástupci všech stran, která by do vyhlášky zapracovala připomínky, a následné projednání vyhlášky v září, bohužel nebyl přijat. Oprávněně tak vzniká otázka, proč byla vyhláška předložena na poslední chvíli a musela být za každou cenu schválena tak rychle, když nebyl žádný důvod ke spěchu,“ komentuje situaci autor protinávrhu Jindřich Berounský.

„V médiích se mylně uvádí, že v Jablonci zastupitelé povolili tři kasina. Není to ale pravda. Vyhláška umožní vznik neomezeného počtu kasin a pseudokasin bez pro kasina typické živé hry, takže půjde o běžné herny s kamerovým systémem a legitimací u vstupu. Podniky navíc mohou vznikat kdekoli ve městě, třeba vedle škol nebo u úřadu práce. Osobně se domnívám, že v Jablonci bude brzy 5 až 10 kasin a podobných podniků,“ uzavírá Jakub Macek.

Tisková zpráva Změny pro Jablonec

A kdo všechno se o návrat hazardu do Jablonce nad Nisou zasadil svým hlasem?

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt