Pelta a Syrovátko jako zachránci mládežnického sportu?

…Pieter přihrává Peltovi, Pelta krásným pasem na Karla, zprava nabíhá Syrovátko, dává zpět Peltovi, míč má Půta, výměna s Pietrem, obrana soupeře je rozložená, Půta střílí a GÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓOL!!!!

Podnikatelé Karl, Syrovátko a Pelta přišli minulý týden s tím, že je potřeba zachránit mládežnický sport. Resp. mládežnický sport u jejich prvoligových celků. A protože nejsou hloupí, chtějí ho zachránit nikoliv ze svých peněz, ale z peněz veřejných. Proto sepsali krátké prohlášení, kterým se obracejí na kraj se žádostí o finanční podporu.

Výchozí situace se zdá být jasná. Sport obecně přišel o peníze, které dříve získával z hazardu, zejména ze Sazky a tyto peníze v něm chybí. Uvedení podnikatelé říkají, že peníze na vrcholový sport, který je byznysem, nechtějí, ale že by rádi dotace na práci s mládeží. Mladí, kteří se věnují sportu, nefetují, nekradou, takže se investice do nich společnosti vrátí. Takže by vlastně mělo jít jen o to, kdy ty peníze kraj či města pošlou.

Já osobně to tak jednoduše ale nevidím. Mám k tomu několik výhrad:

Výhrada č. 1 –  Mezi žadateli o podporu jsou ti, kdo na úkor veřejných rozpočtů získali minimálně desítky, ale za ty roky spíše stovky miliónů a mezi sociálně potřebné tak rozhodně nepatří. Je to podobné, jako kdyby dnes přišel na vládu pan Bakala a řekl, že chce zachraňovat třeba památky a že by mu na to vláda měla dát nějaké dotace. Osobně se domnívám, že z dlouhodobého hlediska je pro celou společnost výhodnější, aby byli tito pánové se svými praktikami vykázáni do patřičných mezí, neboť některé věci se v dobré společnosti zkrátka nedělají. A nic by na tom nemělo měnit ani to, zda jste zrovna známý uhlobaron, majitel velké stavební firmy či šéf asociace oblíbeného sportovního odvětví. Při této příležitosti nemohu nevzpomenout nedávno odstoupivšího šéfa FIFA /světové fotbalové federace/, jehož pozice se také roky zdála neotřesitelnou, kterému ale nakonec zlomily vaz korupční praktiky a následný tlak veřejnosti i sponzorů na jeho odstoupení.

Skutečně jsem přesvědčen, a není v tom nic osobního, že z hlediska celé společnosti je korupční chování nepřijatelné a pro společnost nevýhodné a nechápu, jak někdo, kdo na jedné straně sice sofistikovaně, ale stále jen okrádal veřejné rozpočty pomocí celého systému předražených zakázek, dotací či nevýhodných obchodů s městským majetkem, pohádkově rozmnožil svůj vlastní majetek, má nyní tu drzost přijít a říct, chci další peníze. Byť na bohulibou činnost.  

Výhrada č. 2 – Před případnou podporou v budoucnu je nejprve potřeba vyčistit stůl. Ačkoliv město Liberec dává každým rokem nemalé peníze např. do provozu areálu městského stadionu, nemá od jeho provozovatele relevantní data, která by umožnila vyhodnotit, nakolik je příspěvek města ekonomicky adekvátní.  Liberec ale hlavně nemá žádnou podrobnější analýzu financování mládežnického  sportu ve městě a na ni navazující dlouhodobou koncepci jeho financování.  V případě výše uvedených pánů a jejich požadavku na peníze je přitom obezřetnost na místě, nejedná se totiž o žádné nadšence, kteří s dětmi po práci trénují a pro něž je práce s mládeží koníčkem i posláním.  

Třetí výhrada je ryze politická. Pánové Pelta i Syrovátko roky měli a mají blízko k ODS, jejíž mnozí čelní politici „kradli jako straky“ od městské, přes krajskou až po vládní úroveň a tyto peníze pak logicky někde musí chybět. Rozpad financování sportu v České republice je k tomu navíc do značné míry důsledek právě politiky ODS (vše zařídí trh, hlavně žádné plánování, pomoz si sám apod.)

V Liberci se k tomu navíc přidává ještě jedna „drobnost“. Jde o kauzu špatně položené dlažby na Soukenném náměstí. To se může stát i zkušenější firmě. Firma Syner ale namísto toho, aby jako největší stavební firma v regionu tuto věc s omluvou a bez otálení napravila, se s městem roky přela a reklamaci neuznávala. A její spolumajitel chce dnes peníze na mládežnický sport ve svém klubu?

Velkopodnikatelé peníze ale s největší pravděpodobností dostanou minimálně z kraje a Jablonce. Nemalá část politiků v našem regionu je totiž různým způsobem pánům Peltovi a Syrovátkovi zavázána a odmítnout jejich přání si fakticky nemůže dovolit. Rád bych se pletl, ale v politice se mi to až tak často nestává.

Nechci se ale k celé věci stavět negativně jen na základě toho, že jsou pro mě pánové Syrovátko a Pelta svými dosavadními aktivitami vysoce nedůvěryhodní, pokud se jedná o veřejné peníze. Všichni, kdo se věnují volnočasovým aktivitám pro děti a mládež, mají můj respekt a měli by mít i odpovídající finanční podporu z veřejných zdrojů.

Jako ekonomický náměstek v krajském městě mám naštěstí jiné možnosti než jako opoziční zastupitel a proto připravím pokud možno detailní analýzu toho, co a jakým způsobem město v oblasti sportu v minulých letech podporovalo, abychom měli základní podklad pro další rozhodování o tom, jak pokud možno spravedlivě, koncepčně a efektivně podporovat v dalších letech sport, zejména ten mládežnický.

Partnerem města pro následnou diskusi by z mého pohledu ale neměli být výše uvedení podnikatelé, ale přímo zástupci sportovních klubů či jejich asociací. Přípravě podkladů i hledání následného řešení jsem připraven věnovat potřebný čas i úsilí.

Jan Korytář
náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace a krajský zastupitel
    

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se