nášLiberec

Search

Jak vidí liberečtí zastupitelé kauzu „Účastníků Peltova zájezdu“

Minulý týden zahýbala libereckou politickou scénou kauza „Účastníků Peltova zájezdu“, kterou přineslo KPKP a CNI, kde vyšlo najevo, že kontroverzní fotbalový boss Miroslav Pelta platil VIP fotbalové zájezdy do zahraničí politikům, kteří pak rozhodovali o navýšení dotací do sportu, z čehož jeho klub bude profitovat. A jak vidí situaci liberečtí spolustraníci přistižených politiků?

Příběh je jednoduchý, ač se kauzou postižení politici snaží tvářit, že se nic nestalo, ale jen se zaplétají do svých lží. Podnikatelé a vlstníci největších sportovních klubů Miroslav Pelta, Petr Syrovátko a Ludvík Karl přišli za městy Liberce, Jabloncem nad Nisou a krajem s žádostí o navýšení dotací pro sport. Liberecký kraj jim vyhověl, navýšil dotace do sportovního odvětbí o 20 milionů korun.

Návrh předložil krajský náměstek pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj), který později přiznal, že mu Miroslav Pelta, respektive jeho klub, mu platil letenku, ubytování a vstupné na prestižní utkání Jablonec nad Nisou – Ajax Amsterodam v Holandsku. Později vzal své tvrzení zpět s tím, že si „dělal legraci“.

Spolu s Pieterem byly na Peltově zájezdu náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová (ČSSD) a náměstek pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj). Dále například krajský zastupitel a předseda finančního výboru Vladimír Richter (ODS). Za Jablonec nad Nisou byli na zájezdu náměstek jabloneckého primátora pro ekonomiku Miloš Vele (ODS), radní za TOP 09 Petr Roubíček a zastupitel za ANO Milan Kouřil.

Marek Pieter a Vladimír Mastník dva dny po odhalení předložili i údajné důkazy, že si své cesty platili sami – rukou vyplněné, neúplné příjmové doklady.

Odpovědi a neodpovědi politiků

Naše redakce se obrátila na zástupce libereckých politických stran, jejichž kolegové se Peltova zájezdu účastnili s prosbou, aby se k celé kauze vyjádřili, zejména, zda jim přijde podobné chování politiků vhodné a následné popírání a lhaní důstojné. Přesně po týdnu přinášíme odpovědi.

Zora Machartová, zastupitelka za TOP 09 se omluvila, že čerpá řádnou dovolenou a že kauzu nesleduje. František Gábor, předseda liberecké TOP 09 neodpověděl vůbec. Odpověď nepřišla ani od liberecké ODS.

Zastupitel za ČSSD problém nevidí

Z liberecké ČSSD odpověděl pouze zastupitel Jan Čmuchálek. Hned v úvodu uvedl, že jde o jeho názor, nikoliv o stanovisku strany. Lenka Kadlecová prý na fotbal chodí, navštívila prý i utkání Slovan Liberec – Baník Ostrava a byla mile překvapená, jak slušně umí Baníkovci fandit.

Co se týče toho, žepodnikatelé platí politikům zájezdy, uvedl liberecký sociálně demokratický zastupitel: „Co se týče cesty paní Lenky Kadlecové na zápas Ajax Amsterodam s FK  Jablonec, tak si myslím, že je to čistě její věc, protože jela ve svém volnu a na pozvání od přítele. Tudíž mi nějak nevychází, zdali je pravda, to co jste napsali, že vše platil pan Miroslav Pelta skrze svůj klub, nebo zdali jen věci zabezpečil v rámci nějakého balíčku a každý si pak vše platil sám.  To, že to bylo, jak se teď uvádí, nevhodné, kvůli schvalování navýšení dotace na sport o 20.000.000,- je myslím jen hra na psychologii lidí. „

V odpovědi, na část otázky, zda mu chování krajských politiků, kdy lhali a zapírali přijde důstojné, odpověděl: „Můj názor je takový, že lhát se nemá. A když nechci, tak nemluvím. Do nikoho nevidím, tak nechci hodnotit, jak co myslí. I já občas říkám věci, které záměrně zkresluji, abych viděl, jestli se “ryba chytí“ a pak vše napravím. Takže jde jen o to jak je co a komu podáváno.“

Za ANO jen jedna

Z ANO odpověděla pouze zastupitelka Radka Loučková Kotasová, ostatní, včetně primátora Tibora Batthyányho, který je známý svou podporou libereckého fotbalu i výlety za ním, neodpověděli. Radka Loučková Kotasová uvedla: „Nemám bohužel k Vámi zmíněné kauze žádné informace a nejsem ani fotbalová fanynka. Proto mohu jen těžko objektivně vyhodnotit Vámi popsanou situaci. Je pochopitelně  nesprávné a zavánějící pokusem o zvýhodnění , využívat obdobných nabídek.“

Starostové se obávají manipulace

Za Starosty pro Liberecký kraj, kteří sedí na radnici v zastupitelstvu odpověděli dohromady Květa Vinklátová, Michal Hron a David Václavík. Protože se pravděpodobně obávali, jak později v diskusi na našem webu naznačovala Květa Vinklátová, že jejich text někdo zmanipuluje, požadovali zveřejnění své odpovědi v plném rozsahu – viz níže.

Na urgenci druhé části dotazu, původně nezodpovězené, zda je důstojné chování například předsedy Starostů pro Liberecký kraj Marka Pietera, který potvrdil, že mu vše platil Pelta, aby za pár hodin, po intervenci Martina Půty otočil s tím, že si „dělal legraci“, odpověděl Michal Hron, že Pieter nakonec vše řádně doložil a on sám má „úhradu zájezdu zveřejněním příjmového dokladu za prokázanou. Můžeme se ptát na okolnosti a čas úhrady, ale k jejímu zpochybnění důkazy nejsou.“

Odpověď libereckých zastupitelů za Starosty pro Liberecký kraj:

„V situaci, kdy zástupci sportovních mládežnických klubů vydali společný apel představitele měst a Libereckého kraje, aby pomohli s financováním sportu mládeže, považujeme za nevhodné a nešťastné, aby se kdokoliv z představitelů měst nebo kraje zúčastňoval zájezdů na mezinárodní utkání, které pořádají tyto kluby, navíc jsou-li účastníky i představitelé nebo vysocí funkcionáři oněch žadatelů. To platí pro zastupitele všech stran, tudíž i zastupitele Starostů pro Liberecký kraj.

Dlouhodobě tvrdíme, že politikům musí být jasná hranice mezi jejich soukromými zájmy a koníčky a mezi zájmem veřejným, který musí hájit 24 hodin denně. A je-li ta hranice nejasná, musí to být oni, kdo ustoupí, kdo sleví například ze svých koníčků a odřeknou třeba i zájezd na fotbal. Mrzí nás, že i krajští radní za SLK Marek Pieter a Vladimír Mastník tuto hranici včas nerozlišili a že dali přednost tomu vidět hrát Ajax s Jabloncem před nálepkou možné podjatosti. Víme, že to dnes mrzí i je.

Mrzí nás to o to víc, že tato zbytečná chyba vrhá stín na to dobré, čeho oni a Starostové za téměř tři roky na kraji dosáhli – v září bude předán hospic, mnoho škol má nový kabát, mnoho silnic má nový povrch, každý rok vznikají desetimiliónové úspory díky elektronickým aukcím, otevřeným veřejným zakázkám, zajistil se transparentní účet, rozklikávací rozpočet, zveřejňování smluv a řada dalších věcí, přitom hospodaření kraje je i dle hodnocení ratingu nejlepší za posledních šest let. Starostové teď musí zabrat o to víc, aby přesvědčili, že ojedinělá lidská chyba není jejich programem a že nadále chtějí dělat tvořivou a transparentní politiku.

Na druhou stranu by se mohlo stát, že nikdo z politiků nebude chodit na akce pořádané žadateli o dotaci z obavy před nařčením z podjatosti, např. na festival Benátská, Jizerskou 50 nebo kulturní představení. Starostové proto připraví návrh pravidel, jak postupovat v podobných případech.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jak vypadala zasedání krajského zastupitelstva v roce 2023? Na konci roku jsme se rozhodli udělat malou rešerši a vybrat okruh nejzajímavějších i neproblémovějších a
Nejdříve je třeba zdůraznit, že Základní síť sociálních služeb v Libereckém kraji je třeba upravit a zrekonstruovat. Za celou dobu existence krajů nebyla základní
Výše uvedený komentář spojuje několik věcí najednou.
Zítra zasednou volení zástupci Libereckého kraje, aby se probrali zhruba šedesáti body, které mají přichystány ke schválení. Jako každý měsíc, přináší náš web