Peltův dárek ke dni boje s korupcí

Devátého prosince se od roku 2003 ve světě (Česká republika od roku 2005)  slaví Mezinárodní den boje s korupcí. Paradoxně na toto datum vešlo ve známost, že se sportovním ředitelem FK Baumit Jablonec nad Nisou, který patří zdejšímu významnému politickému podnikateli Miroslavu Peltovi (ODS), stal muž-symbol fotbalové korupce v českém fotbalu- Ivan Horník.

Ivan Horník se stal sportovním ředitelem jabloneckého fotbalového klubu FK Baumit Jablonec a vrátil se tak do nejvyšší české fotbalové soutěže. Pomohl mu k tomu majitel jabloneckého týmu, podnikatel, šéf Fotbalové asociace ČR a jablonecký zastupitel za ODS Miroslav Pelta. Podle jeho vyjádření pro média má Horník „právo na druhou šanci“.

Kamarád Ivánek

Ivan Horník, někdejší funkcionář fotbalových klubů jako Sparta Praha a zejména Viktoria Žižkov, se stal známým díky úplatkářské aféře, ve které byl v roce 2006 potrestán za manipulaci výsledků utkání a uplácení sedmi měsíci žaláře (trest byl později změněn na podmíněný), pokutou 900 000 Kč a zákazem činnosti ve fotbalovém prostředí po dobu deseti let.

Zákaz byl poté zmírněn na polovinu a roku 2012 se Horník stal sportovním ředitelem FC Chomutov a posléze i druholigových Bohemians Praha, kde dosáhl titulu generálního manažera. Letos se naplno vrátil do první fotbalové ligy skrze FK Baumit Jablonec nad Nisou.

Horníka proslavila i parodická inscenace komiků Jiřího Lábuse a Petra Čtvrtníčka „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“, ve které oba herci předčítali z uniklých policejních odposlechů mezi Ivanem Horníkem a dalších fotbalových funkcionářů, se kterými domlouvá za úplatu výsledky fotbalových zápasů.

Korupce nejen ve fotbale

Samotný Miroslav Pelta se proslavil jako politický podnikatel, který významným způsobem bohatne ze svého napojení na veřejné prostředky. Známá se stala například jeho spekulace s pozemky v okolí Jablonce nad Nisou, které mu jeho kolegové zhodnotili na stavební parcely nebo často diskutabilní podpora jeho fotbalového klubu miliony z veřejných financí.

Miroslav Pelta rovněž neváhal zaměstnat ty, kteří mu nemalé částky pro jeho klub přihráli, zaměstnanec, jako například bývalého radního pro ekonomiku za ČSSD Zdeňka Bursu i s jeho chotí. Bursa prosadil mnohamilionovou dotaci z krajského rozpočtu pro Peltův klub.

Pelta, coby šéf FAČR, rovněž spoluzařídil, aby sídlo FAČR stavěla za 137 milionů firma Syner, která patří jeho dlouholetým přátelům a partnerům v podnikání. Do orgánů FAČR se rovněž velice rychle dostali lidé ze Syneru, které prošetřuje kvůli údajným miliardovým podvodům policie. Dá se tedy očekávat, že případnou mnoha miliardovou stavbu „národního fotbalového stadionu“, za který Pelta lobbuje, bude chtít, bez nemalých šancí na úspěch, stavět právě Syner.

Pelta ale nemá jen pověst jabloneckého kmotra, který spolu s libereckými stavebními podnikateli, ovlivňuje veřejné dění a zakázky. Významné části fotbalových fanoušků vadí jeho styl vedení českého fotbalu a byla proti němu dokonce sepisována petice a popěvky, které Peltu a jeho fotbalovou politiku odsuzují, jsou součástí snad každého utkání, kde se šéf FAČR objeví.

Proti působení Miroslava Pelty v českém fotbalu se vyjadřují i liberečtí politici jako například bývalý radní za ČSSD Roman Šotola či liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO). Kvůli Peltově stylu opakovaně vystupuje i místopředseda Starostů pro Liberecký kraj a poslanec za TOP 09 Jan Farský. Paradoxně ovšem Farského stranický nadřízený, krajský radní pro ekonomiku Marek Pieter, byl jedním z těch, kteří se nechali od Miroslava Pelty kupovat (aby pak lhal a vymlouval se jako dítě). Ten jemu a dalším radním a politikům z ANO, ČSSD, ODS a Starostů pro Liberecký kraj platil luxusní zájezdy a ubytování na zahraniční fotbalové utkání, aby si tak pojistil navýšení dotací „na sport“.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty