Má být ve vězení kvůli korupci, místo toho ale staví a podniká v Jizerských horách

Řeč je o podnikateli Jindřichu Řehákovi, který loni na jaře dostal u soudu trest za úplatkářství v kauze kolem někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Řehák byl odsouzen na pět a půl roku pobytu ve vězení nepodmíněně a k úhradě částky milion korun. Místo toho ale dál podniká a staví v Jizerských horách v prostorách bývalého objektu ministerstva vnitra, který získal v době působení ministra Ivana Langera (ODS). Výstavbu přitom předtím úřady zakázaly.

Jindřich Řehák, majitel firmy Hospimed, byl posledních 25 let jednou z určujících figur v prostředí českého zdravotnického byznysu. Již v roce 1990 založil spolu s podnikateli z Německa zmíněnou společnost, která dodávala zdravotnickou techniku pro české nemocnice. Řehák byl rovněž vždy dobrým přítelem českých politiků a mužů i žen, kteří drželi ruku nad veřejnou kasou.

„Jindra nese vosum“

Společnost Hospimed například figuruje v kauze Krajské zdravotní, ústecké nemocnice,kde její představitelé čelí žalobě za realizaci předražených zakázek. Pro Jindřicha Řeháka ale byla zatím nejfatálnější kauza Davida Ratha, kde se kvůli zakázkám pro nemocnice ve Středočeském kraji dočkal, zatím nepravomocného, odsouzení na pět a půl roku.

Jeho jméno zaznělo v proslavených rozhovorech mezi odsouzenými Davidem Rathem (ČSSD), Petrem Kottem (ODS, US) a Kateřinou Pancovou, kteří se bavili o přijetí úplatku ve výši 8 milionů ze strany Jindřicha Řeháka za zprostředkování zakázek pro Hospimed. V rozhovorech zazněla slavná věta, jak „Jindra nese vosum“.

Podnikání na severu

Jindřich Řehák ale nepodniká jen v oblasti zdravotnictví. V posledních několika letech se pustil i do cestovního ruchu,když na Liberecku nakoupil nemovitosti a za podpory obrovského množství dotací z veřejných prostředků začal budovat v Jizerských horách síť hotelů. I zde to vypadá, že mu v podnikání pomohly styky s politiky.

Řehák je vlastníkem wellness hotelu Antonie ve Frýdlantu v Čechách. Na tento bývalý „Řecký dům“ (byly zde po válce ubytováni řečtí uprchlíci před tamní pravicovou dikaturou) získala Řehákova firma Antonie hotels s.r.o. Téměř 81 milionů korun z eropských fondů. Státní rozpočet na Řehákovo podnikání přispěl dalšími patnácti miliony, celkově se jednalo o třetí největší dotaci na soukromý hotel v České republice.

Zajímavá byla i výstavba samotného wellness hotelu. Původně se mělo jednat o rekonstrukci secesního objektu. Ta ale skončila tak,že pro údajné velké poškození domu byl celý dům stržen a postaven znovu. Zakázku získala společnost Metrostav,která na Liberecku figuruje v korupční kauze rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kdese očekává velký proces spolitik, úředníky a manžery o obviněn je i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle serveru Naši politici pomáhal Řehákovi s podnikatelskými aktivitami v Libereckém kraji bývalý starosta Frýdlantu a poradce senátora Přemysla Sobotky (ODS) Jindřich Wurm (ODS). Jindřich Řehák posléze přispěl Sobotkovi na jeho prezidentskou kampaň 200 tisíc korun. Po provalení se sponzorského daru od již tehdy stíhaného Řeháka, Sobotka jej vrátil.

Ještě výše do hor

Jindřich Řehák ale získal za 37,5 milionu korun známou jizerskou chatu a restauraci Smědava a do svého hoteliérského impéria v Jizerských horách může od roku 2008 počítat i někdejší rekreační komplex pro zaměstnance Ministerstva vnitra na samém břehu horské přehrady Souš. Ten se dnes jmenuje Montanie a ještě pod názvem Darré jej Řehákovi prodalo Ministerstva vnitra v roce 2008 za působení Ivana Langera. Již tehdy se hovořilo o tom, že stát dostal za lukrativní komplex malou cenu. Celý komplex byl odhadnutý na 23 milionů, ač se jedná o několik velkých budov včetně restaurace.

Jindřich Řehák tehdy ohlásil, že objekt chce přestavět za zhruba 200 milionů korun, ale u úřadů narazil. Při procesu schvalování vlivu stavby na životní prostředí v roce 2011 byl Krajský úřad Libereckého kraje názoru, že projekt Montanie je „účelovým a zavádějícím způsobem“ označován za rekonstrukci, ačkoliv jde vlastně o novou výstavbu. Ta byla v chráněné oblasti již dříve zakázána.

Nicméně dnes to vypadá, že je vše v pořádku, územní řízení běží a v resortu Montanie se chystají na velikou přestavbu, která pozmění ráz bezprotředního okolí soušské přehrady. Rozhodly tak v v minulých týdnech příslušné úřady. Zda bude Jindřich Řehák sledovat výstavbu hotelového komplexu z vězení, není ještě jasné, pravomocné rozsudky v kauze Rath zatím nepadly.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.