Krajská koalice je dohodnuta, bude pevně v rukou Půtových Starostů

V Libereckém kraji byla o víkendu dohodnuta vládnoucí koalice. Bude složena ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ČSSD a ODS. Devíti členná rada bude pevně v rukou vítězných Starostů, kteří v ní budou mít většinu pěti radních, včetně hejtmana, kterým zůstává z korupce obviněný Martin Půta. Rozděleny již jsou i resorty, byť ne ještě po jménech. ODS, která se na kraji vrací do hry, bude mít zdravotnictví a kontrolu nad stavbou krajské nemocnice.

Hejtmanem bude v Libereckém kraji i nadále Martin Půta, který je obviněný z korupce a zneužívání pravomocí, které se mu dostalo za jeho roli při prosazování zájmů stavebního gigantu Metrostav v kauze zneužívání evropských milionů při rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény. Nikomu z koaličních partnerů tato skutečnost nevadí.

Jeho Starostové pro Liberecký kraj budou mít pět z devíti radních a pod sebou resorty investic a veřejných zakázek, dopravy, školství, životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova a také oblast kultury a cestovního ruchu. Starostové tak budou mít situaci na kraji pevně v rukou, když si zajistili převahu v radě i širokou čtyřkoalici, která bude mít 35 ze 45 zastupitelů.

Poměrně submisivní postavení připadlo hnutí ANO, které získalo polovinu mandátů (9) než Starostové (18), ale v radě kraje budou mít jen dva radní z devíti. Babišovo hnutí by mělo být odpovědné za ekonomiku, správu majetku, regionální rozvoj a dotace. Zástupce ANO tak na postu vystřídá současného náměstka pro ekonomiku Marka Pietera ze Starostů, ten ale v radě zůstane a zřejmě bude mít na starosti veřejné zakázky.

Jeden radní za ČSSD bude mít na starosti sociální oblast. Velký návratem, který byl zřejmý již z předvolebního nadbíhání Starostům, je účast ve vedení kraje pro ODS. Strana, která je doposud silně spojena s podnikatelským kandidátem kolem stavební společnosti Syner, který ji a Starosty, tvrdě prosazoval před volbami, ve svých médiích a tiskovinách, bude mít pod sebou zdravotnictví. Tato oblast bude klíčová,protože se chystá obří miliardová zakázka na stavbu Krajské nemocnice Liberec. V souvislosti s randím pro zdravotnictví padlo jméno bývalého senátora Přemysla Sobotky.

Subscribe
Upozornit na
86 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.