nášLiberec

Search

Jednání s Teplárnou povede za město náměstek Jan Korytář

Řešení problematiky vztahu města se společností Teplárna Liberec bude mít podle nového organizačního řádu magistrátu na starost náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. Doposud byla tato společnost v gesci náměstka Tomáše Kysely.

Důvodem přesunu, který schválila rada města, je skutečnost, že náměstek Jan Korytář v roce 2016 tuto problematiku postupně převzal a aktuálně vede s Teplárnou za město Liberec příslušná jednání. Řídí také odbor ekonomiky, který bude příslušnou agendu zajišťovat.

Jan Korytář k tomu dodává: „Jednání s Teplárnou vstupují nyní do klíčové fáze. Druhý akcionář, firma MVV, se bohužel ale stále dostatečně nezorientovala v nové situaci. Doba, kdy zástupci města v představenstvu schvalovali vše, co jim vedení teplárny předložilo, totiž skončila. A s tím i doba, kdy si druhý akcionář, firma MVV, v Liberci realizoval nadstandardní zisky z provozu Teplárny a Termiza.“

Město je nadále připraveno spolupracovat na projektu Green net, ale jen pokud to bude pro Liberec a jeho obyvatele výhodné, tedy ne za jakýchkoliv podmínek. Hlavním přínosem Green netu má být výměna starých parovodů za nové horkovody a tím i snížení enormních ztrát tepla na jeho přenosu z teplárny ke spotřebitelům.

Město nyní na valné hromadě, která proběhne 14. 11., oficiálně požádá o detailní informace o smlouvách mezi teplárnou a společnostmi ze skupiny MVV, neboť zde existuje podezření, že ceny, které jsou teplárně za různé služby účtované, nejsou adekvátní.

Jan Korytář k tomu říká: „Nechci se příliš vracet do minulosti, ale kritika opozičních SLK za to, jak jednáme s Teplárnou, není vůbec na místě. Díky našemu postupu poprvé za dlouhou dobu klesla cena za teplo a ještě klesat bude.  Zástupce SLK přitom seděl v letech 2010 – 2014  v dozorčí radě teplárny a v té době byl teplárenský byznys plně v rukou MVV a bez potřebné kontroly města, včetně cenové politiky, na kterou město nemělo žádný vliv.“ V minulých letech byly v orgánech Teplárny za město zejména představitelé ODS, ČSSD a SLK.

Teplárna aktuálně hrozí městu žalobou za nevložení majetku města do této společnosti na základě předchozí dohody.  „Na soudní spor jsme připraveni, pokud ho teplárna vyvolá. Obavu z něj nemáme. Bude to ale nevratný krok, který zásadně poškodí důvěru města v budoucnost projektu Green net, a proto musíme být připraveni i na jiná řešení. Osobně se domnívám, že řešení sporů mezi akcionáři soudní cestou by zároveň znamenalo i konec tohoto společného projektu a město by nadále za účelem snížení ceny tepla v Liberci postupovalo vlastní cestou,“ doplnil Jan Korytář.

Subscribe
Upozornit na
99 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.