Parkovací dům u krajského úřadu není dobrý nápad

Vedle krajského úřadu má vzniknout parkovací dům za 80 mil. Kč s kapacitou 220 míst.

 

Dobudování sítě záchytných parkovišť na okraji širšího středu Liberce je potřebné. To se ale rozhodně netýká lokality u krajského úřadu, v blízkosti ohromného parkovacího domu u OC Forum a v samotném středu města. Např. plánovaný parkovací dům u autobusového nádraží je nedaleko čtyřproudové páteřní komunikace, na okraji centra, v mnohem smysluplnější lokalitě. 

Zajímavé srovnání nabízí Magistrát města Liberec, který má k dispozici pro Starou i Novou radnici k dispozici 15 parkovacích míst ve vlastní režii (5 pro vedení města, 5 pro návštěvy, 5 pro referentská auta). Jde přitom o srovnatelnou instituci s podobným obratem lidí, v budově radnice je mj. i jedna z největších restaurací ve městě.

Jistá je tak jen jedna věc. „Pohodlné a snadno dostupné parkování přivede do centra Liberce další individuální dopravu a přispěje k dopravním problémům už dnes obtížně průjezdných napojení. Je to řešení, které nehledí na svoje okolí, na zájem celku města. Řešení, které není ani úsporné, ani chytré,“ argumentuje Josef Šedlbauer.

Doplňující údaje:

Podle stavební normy byla pro krajský úřad a všechny nově rekonstruované objekty v jeho okolí vypočtena potřeba 354 parkovacích míst. Dosud jich je 190, z toho 130 před bývalým VÚTS a 60 mezi krajským úřadem a parkem kolem Nisy.

Citovaná stavební norma je platná pro nové budovy, zde se ale jedná o stávající využití a rekonstrukce, např. VÚTS také vyžadoval nějaké parkování. Zároveň platí, že krajský úřad má nejlepší možnou dostupnost ze všech uzlů hromadné dopravy i dalších možností parkování. Kromě zmíněných 190 parkovacích míst ve vlastní režii je možné využívat i městské parkování v nejbližším okolí v ulicích Mrštíkova, Nitranská a U Nisy, kde je celkem 150 míst s průměrným využitím 57 % (údaje za rok 2015), a parkování v OC Forum (850 míst).

Tiskový zpráva Změny pro Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.