Město žaluje svého náměstka. Nechtěl kdysi podepsat kontroverzní zakázku

Vpravdě netradiční a až absurdní spor se minulý týden odehrál u libereckého soudu. Magistrát města Liberec žaluje svého současného náměstka Jana Korytáře, který jako primátor v roce 2011 odmítl podepsat kontroverzní zakázku na přestavbu Soukenného náměstí.

Liberecký magistrát žaluje Jana Korytáře kvůli tomu, že v době svého primátorování odmítl podepsat zakázku na přestavbu Soukenného náměstí a město poté dostalo pokutu 300 tisíc korun od ´/řadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Korytář uznává částečné pochybení, ale za svým rozhodnutím si stojí. Tvrdí, že v době, kdy Liberec přebíral po Jiřím Kittnerovi a ODS, byla městská kasa v zoufalém stavu a stavební zakázka, kterou vyhrál na posledních chvíli Kittnerovy éry Syner, nebyla prioritou.

Náměstek Korytář: hájil jsem zájmy města, které mělo prázdnou kapsu

Radnice nyní požaduje po Janu Korytářovi 130 tisíc korun, ten navrhuje, že zaplatí zhruba desetinu částky, konkrétně 15 tisíc. Přiznává, že pozdě reagoval na ÚOHS, což ale bylo, dle jeho tvrzení, zaviněno také tím, že spolu s Jiřím Kittnerem odešli z radnice klíčoví úředníci spjatí s jehou érou a chod magistrátu byl do značné míry paralyzovaný.

Navíc zrušení zakázky za 17 milionů odsouhlasila celá tehdejší rada, kde byli přítomni zástupci ČSSD, Starostů pro Liberecký kraj a Unie pro sport a zdraví. Vinu ale podle žalující strany – magistrátu, ale má nést jen Korytář coby tehdejší primátor.

Korytář dnes ke své poměrně absurdní siuaci, kdy je jako městský náměstek žalován městem, říká: „Jediným mým cílem bylo hájit zájmy města a další vývoj mi dal za pravdu. Peníze, které se utratily na tuto zbytnou zakázku, pak skutečně chyběly na kofinancování evropských dotací a město zbytečně přišlo o 200 mil. Zakázku k tomu zahájilo již předchozí vedení, ačkoliv na ni nemělo v rozpočtu peníze, takže to, že se ze svého postupu zodpovídám pouze já, vnímám jako skutečně absurdní věc.“

Korytář argumentuje zejména tristní ekonomickou situací, ve které se Liberec ocitl v roce 2010 po téměř dvacetileté vládě ODS. Upozorňuje také na to, že když se jeho partneři ze Starostů a ČSSD dohodli na vytvoření opoziční smlouvy s ODS a náměstkem se stal Jiří Šolc ze Starostů, ukázalo se, že město skutečně na zakázku nemá peníze. „V roce 2010 se také ukázalo, že dluhy po předchozích vládách musí město začít splácet, ale nemá na to, a tak vydalo dluhopisy za 2 miliardy a na tuto zakázku si vzalo u společnosti  Syner tzv. dodavatelský úvěr, protože na ni zkrátka nebyly peníze, “ dodává náměstek Jan Korytář.

Problém se táhne již sedm let

Celá záležitost se začala psát již před sedmi lety. Zakázku na poslední chvíli zadalo před volbami 2010 vedení města v čele s Jiřím Kittnerem (ODS). Během výběrového řízení bylo z důvodu nesplnění kvalifikačních požadavků zadavatele vyloučeno celkem pět firem, vítězem se stal liberecká společnost Syner, která proslula svými styky na čelné liberecké politiky. Původně měla rekonstrukce stát 17 milionů korun, ač po letech vládnutí ODS zůstaly městu obrovské dluhy a prázdná kasa.

 Po volbách v roce 2010 zakázku zrušila rada města (Změna pro Liberec, ČSSD, Starostové pro Liberecký kraj, USZ) na popud tehdejšího  primátora Jana Korytáře. Zda budou žalováni i ostatní členové tehdejší rady města není jisté, ale je to nepravděpodobné, protože žalobci z řad Korytářových nástupců by tak museli podávat žalobu sami na sebe, protože s ním byli (zástupci ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj) v jedné koalici do jarního převratu v roce 2011, kdy utvořili tichou koalici s ODS.

 Jan Korytář a další, kdo nechtěli zakázku pro Syner podepsat tehdy argumentovali katastrofálním stavem městské kasy i absencí skutečného plánu na revitalizaci všech libereckých náměstí. Nicméně firma Syner se odvolala u ÚOHS a ten městu za zrušení zakázky uštědřil pokutu 130 tisíc korun. K vymáhání této částky pak vyzvalo vedení města pod Martinou Rosenbergovou i občanské sdružení Oživení.

Nové vedení si muselo vzít úvěr

Po odvolání Korytáře a Změny pro Liberec z rady města v roce 2011 se nové vedení rozhodlo na rozhodnutí ÚOHS přistoupit, neodvolávat se a firmě zakázku zadat. Nicméně kvůli nedostatku financí ji bude splácet déle a Syner si bude účtovat penále. Paradoxně se vstřícně vůči firmě Syner začali chovat ti samí politici, kteří v předtím, za primátorování Jana Korytáře, odsouhlasili zrušení té samé zakázky. Zakázka vyšla na zhruba 18 milionů (vč. DPH), ač bylo avizováno, že její cena bude nižší.

 Soukenné náměstí bylo kolaudováno v prosinci 2012, ale způsob provedení si nezískal srdce ani liberecké veřejnosti, ani odborníků, například z řad památkářů. pro stavbu se vžilo nelichotivé označení jako „Lavičkové náměstí“, „Náměstí plovoucí dlažby“ nebo „Náměstí Syneru“. Navíc už za několik málo týdnů byla vidět obrovská poškození a následky nekvalitního provedení díla. Situace se zhoršovala každým dnem a  na náměstí kvůli tomu došlo i ke zranění.

 Společnost Syner se také dlouhou dobu zdráhala vady na náměstí opravit. Na reklamaci ze strany města se snažila odpovídat, že za nekvalitní provedení a zdvíhání se dlažby může odklid sněhu a podobně. Teprve v roce 2015 Syner uznal svá profesionální provinění a náměstí, zejména jeho dlažbu, opravil. Stalo se tak paradoxně v době, kdy ve vedení města byl opět Jan Korytář, byť ne jako primátor jako v roce 2011, ale jako jeho náměstek pro ekonomiku a rozvoj.

Jaroslav Tauchman

 

 

Subscribe
Upozornit na
72 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.