Jablonecký zastupitel nenahlásil střet zájmů, vydělal na nákupu nemovitosti pro město

Zastupitel Jablonce nad Nisou za ANO Jan Zeman inkasoval provizi 121 tisíc korun za nákup tzv. Kantorovy vily do majetku města. Když se o prodeji hlasovalo, nenahlásil střet zájmů jak mu ukládá zákon.

 

Jablonecké zastupitelstvo se na svém posledním zastupitelstvu schválilo nákup historicky významné funkcionalistické vily na Palackého ulici. Zaplatilo za ní 8 121 000 Kč. Pro byla většina zastupitelů, včetně zastupitele za ANO Jana Zemana.

Ten je ovšem zároveň majitelem a jednatelem jablonecké realitní kanceláře Centrum, která obchod mezi městem a dnes již bývalou majitelkou zprostředkovala. Odměna Zemanově kanceláři činila oněch 121 tisíc korun z výše zmíněné částky.

Jan Zeman nejenže hlasoval pro nákup nemovitosti, ze kterého měl finanční prospěch, ale dokonce ani nenahlásil střet zájmů, jak mu ukládá zákon. Nyní mu hrozí, že se do střetu s paragrafy dostane. Právník Transparency International Petr Leyer má na věc poměrně jasný názor.

„ Myslím si, že pan zastupitel měl jednoznačně střet zájmů nahlásit, nyní mu hrozí, že se bude potrestán podle přestupkového zákona,“ uvedl pro naši redakci Petr Leyer. Samotný Jan Zeman se odpovědi vyhnul a na vznesený dotaz nereagoval.

Zastupitel Jan Zeman na sebe v souvislosti s obchody, které se dotýkají města upozornil již v minulosti, kdy se snažil zastupovat majitele rozsáhlých pozemků v Proseči u Jablonce nad Nisou, mezi nimiž je například známý jablonecký podnikatel a politik Miroslav Pelta. Na pozemcích má, díky rozhodnutí zastupitelstva, vyrůst rozsáhlá zástavba, což se mnoha lidem nelíbí.

 

Jan Zeman se obracel na architekty a žádal je, jakožto zástupce investora, o spolupráci na zástavbě zmíněných lokalit v Proseči. Své angažmá se sice později snažil zapírat, ale usvědčil ho dopis, který architektům osobně rozeslal.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.