Město se pustí do obnovy Lesního koupaliště

Kdysi tolik oblíbené Lesní koupaliště, které nechaly předchozí městské vlády ostudně zpustnout, se dočká rekonstrukce. Před prvotní odpor primátora Batthyányho se podařilo na městě vyčlenit osm milionů korun, které zajistí obnovu rekonstrukci možná nejoblíbenější městské rekreační vodní plochy.

Vznik Lesního koupaliště je trošku zahalen tajemstvím, nedochovala se k němu řádná dokumentace. Lze ale předpokládat, že jeho projekt souvisí s výcvikovým střediskem Hitlerjugend, které sídlilo v někdejší Waldville Liebiegů (pozdější Wolkerovo plicní sanatorium pod libereckou Výšinou). Po válce dlouhá desetiletí fungovalo jako oblíbené letní místo mnoha Liberečanů, a to až do roku 2001.

Od dob primátorování Jiřího Kittnera (ODS) se počítají roky jeho pustnutí. Město tehdy mělo jiné priority (jako například kontroverzní stavbu arény) a Lesní koupaliště, jako mnoho dalších libereckých kulturních a sportovních tradičních míst, začalo chátrat. Největší pohromu přinesly povodně v roce 2010, ale ani na ně město nereagovalo a areál dále propadal zkáze.

Z časů, kdy byla primátorkou Martina Rosenbergová, se například ani nedostalo na seznam projektů, které mohly být podpořeny z Evropské unie, ač potom řada občanů volala. Podporu získaly problematické projekty, jako například renovace kostela sv. Máří Magdalény, které nyní policie šetří jako obří korupční kauzu.

O obnovu koupaliště dlouhodobě usiluje Změna pro Liberec, která ji měla ve svém programu. Zprvu sice narážela na odpor zejména ze strany primátora Tibora Batthyányho (exANO), nakonec se ale na městě podařilo vyčlenit osm milionů korun, které podle náměstka Jana Korytáře ze Změny zajistí rekonstrukci koupaliště i okolí.

Radní města na svém úterním zasedání schválili výběr firmy, která zajistí především celkovou opravu původní bazénové vany. Ta je několik let v bez vody a postupně se rozpadala. Radnice oslovila v poptávkovém řízení 12 firem a obdržela tři nabídky, přičemž byla zvolena nabídka firmy EVOSA spol. s r.o. s nejlepší nabídkovou cenou 4 435 860 Kč včetně DPH.

V první etapě tak dojde ke kompletní opravě stávající vany, zejména opravě jedné ze zhroucených zdí a vyspárování celé plochy tak, aby mohla být vana opět napuštěna. Zároveň je potřeba vyčistit přítokové potrubí, vybudovat nové šachty pro technologie nebo opravit kamenná schodiště.

Široké veřejnosti by mělo Lesní koupaliště sloužit od příštího roku. Mezitím je, dle radnice, potřeba ještě promyslet a prodiskutovat s veřejností další úpravy a vybavení koupaliště (plážový volejbal, přístřešky, vodní mola, herní prvky atd.) a také úpravu okolí přístupové cesty od ZOO. K budoucí podobě celého areálu se mohou lidé vyjádřit ve čtvrtek 22. června od 16.00 přímo na místě.

Pro zajímavost: pokud má stát současná rekonstrukce 8 milionů, tak za Jiřího Kittnera nechala radnice zpracovat projekt od tehdy oblíbené firmy, který stál samotný milion korun a dokazoval, že rekonstrukce koupaliště přijde na 80 milionů korun a sloužil tak více méně jako argument, proč to nejde…

 

 

Subscribe
Upozornit na
105 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život