Studenti v Liberci renovovali park. Město jim vyšlo vstříc

Studenti z Parlamentu mladých Liberec při Domu dětí a mládeže Větrník v úterý 15. srpna zúročili své čtyřleté snažení a happeningem VOČA ŽIJE! neformálně otevřeli volnočasový park v Komenského ulici. Dlouhodobě nevyužitý a zanedbaný městský pozemek se pod jejich rukama proměnil ve funkční prostor, který zejména mladí lidé využijí k setkávání, posezení a relaxaci. Projekt Parlamentu mladých podpořilo především statutární město Liberec a program SmartUp v rámci Nadace O2.

„Za poslední rok jsme v parku obnovili plot, nainstalovali dvě lenošky a stojan na kola. Park se také dočkal nového trávníku, který bude pravidelně udržován. Novinkou, kterou jsme představili v rámci úterního otevírání parku, je stylový mobiliář z palet, vytvořený ve spolupráci s libereckou dílnou Tvoříme z palet a za pomoci pracovníků Komunitních prací Liberec,“ uvedl předseda Parlamentu mladých Liberec Pavel Dostalík.

První část úterního happeningu VOČA ŽIJE! byla tvořivá a kromě zástupců Parlamentu mladých patřila mladým dobrovolníkům z celého světa. S instalací paletového posezení a stavbou pódia pro příležitostné akce totiž pomáhala patnáctka mezinárodních studentů programu INEX, kteří si pak prohlédli reprezentativní prostory liberecké radnice. Druhá část programu už byla čistě relaxační a ukázala, za jakým účelem park VOČA vznikl. Návštěvníci si na novém paletovém posezení užili grilování, živou akustickou hudbu a populární slam poetry v podání mladých umělců.

Realizaci parku VOČA (volný čas mládeže) pomáhá financovat také statutární město Liberec, které bylo spolupořadatelem úterního happeningu. Otevírání parku si nenechala ujít náměstkyně primátora pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Karolína Hrbková. Ta totiž nápad studentů z Parlamentu mladých od začátku podporuje. „Iniciativu Parlamentu mladých samozřejmě vítám. Vždy mě těší, když občané projeví zájem o nějaký nevyužitý prostor a dokáží se o něj postarat a pravidelně jej využívat. Studentům z Parlamentu mladých se to povedlo a navíc jsou navíc úžasně tvořiví. Rádi je v jejich snaze budeme podporovat i nadále,“ konstatovala náměstkyně Karolína Hrbková.

Nový paletový mobiliář byl navržen a ošetřen tak, aby v parku vydržel minimálně tuto a možná i příští sezonu. Prostor byl doposud uzavřen, aby nedošlo k poškození nově zasetého trávníku. V současné době už ale park naplno slouží liberecké mládeži, a to i s příjemnou možností posezení. „S městskou policí ještě dojednáváme zamykání brány na noc, abychom předešli případnému vandalismu,“ doplnila Karolína Hrbková s tím, že ještě letos na podzim nebo začátkem příštího roku dojde v parku k opravě narušené zámecké zdi.

Podle Pavla Dostalíka z Parlamentu mladých by se park měl v budoucnu dočkat originálních prvků, navržených v projektu, který se zrodil na Technické univerzitě v Liberci. Počítá se například s cihlovým grilem, napevno zabudovaným sezením a nově vysazenými rostlinami. „To už je ale výrazně nákladnější, takže bude záležet na dostupnosti finančních prostředků,“ uvedl Pavel Dostalík.

Parlament mladých Liberec při Domu dětí a mládeže Větrník vznikl v roce 1999 jako apolitické společenství mladých lidí od 13 do 26 let. Jeho cílem je ukázat dospělým, že mezi mladými vzniká mnoho užitečných nápadů. Prostor v Komenského ulici si studenti z Parlamentu mladých vytipovali už v roce 2013, a to na základě průzkumu mezi libereckou mládeží, které se ptali, co mladým lidem ve městě chybí a k čemu by případně revitalizovaný parčík využívali. Návrh budoucí podoby parku VOČA pak vycházel přímo z těchto námětů.

Tisková zpráva města Liberce

Subscribe
Upozornit na
66 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.