Místo vězení byznys v Jizerkách: za korupci odsouzený podnikatel bude bourat Smědavu

Tradiční a oblíbená chata Smědava v Jizerských horách má jít k zemi. Nahradit ji má nová budova, která svou vizáží i zaměřením budí rozpaky. Za projektem stojí podnikatel Jindřich Řehák, odsouzený za korupci v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Z jednoho ze symbolů Jizerských hor se má stát minulost. Chata Smědava nad Hejnicemi a Bílým potokem má ustoupit nové výstavbě, která má do této části hor přilákat více turistů. Nová budova má být pojata tak, aby obsloužila více lidí. Podle řady kritiků se ale tak ztratí jedinečný genius loci místa.

Nadšeni například nejsou z nové výstavby liberečtí památkáři: „Současná stavba pochází z 30. let a citlivě zapadá do zdejšího horského prostředí. Zda ji současný návrh dokáže nahradit, to nechám na posouzení každého z nás. Oblast není v naší kompetenci. Ale rozhodně si nemyslím, že když má něco sedlovou střechu a obložení ze dřeva, ještě se jedná o kvalitní architekturu, která zapadne do krajiny,“ uvedl pro náš server rada Národního památkového ústavu v Liberci Petr Freiwillig.

Plánovaná nová podoba horské chaty na Smědavě

Investorem je firma podnikatele Jindřicha Řeháka, který byl – zatím nepravomocně – odsouzen k pěti a půl letům vězení a pokutě milionu korun v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana a ministra Davida Ratha. Trest si ale ještě neodpykal a čeká se na pravomocný rozsudek.

Horskou chatu Smědava získal za 37,5 milionu korun. Tu chce nyní zbourat a postavit zde rozsáhlejší komplex, který by vyhovoval většímu počtu turistů. Současná chata byla postavena v roce 1935 českým architektem pocházejícím z liberecké české národnostní menšiny Františkem Zejdlem.

Pokud se Řehákův plán realizuje, půjde o další významný zásah do tradičního výrazu Jizerských hor a bude následovat další kontroverzní investorské počiny jako je přestavba Královky nad Bedřichovem nebo i stavba sídla pro někdejšího pražského primátora Pavla Béma na Mariánskohorských boudách.

„Jindra nese vosum“

Jindřich Řehák ale nepodniká jen v oblasti zdravotnictví. V posledních několika letech se pustil i do cestovního ruchu,když na Liberecku nakoupil nemovitosti a za podpory obrovského množství dotací z veřejných prostředků začal budovat v Jizerských horách síť hotelů. I zde to vypadá, že mu v podnikání pomohly styky s politiky.

 Do svého hoteliérského impéria v Jizerských horách může od roku 2008 počítat i někdejší rekreační komplex pro zaměstnance Ministerstva vnitra na samém břehu horské přehrady Souš. Ten se dnes jmenuje Montanie a ještě pod názvem Darré jej Řehákovi prodalo Ministerstva vnitra v roce 2008 za působení Ivana Langera. Již tehdy se hovořilo o tom, že stát dostal za lukrativní komplex malou cenu. Celý komplex byl odhadnutý na 23 milionů, ač se jedná o několik velkých budov včetně restaurace.

Jindřich řehák na sebe upozornil nejvíce v kauze Davida Ratha, kde byl nakonec i dsouzen pro úplatkářství. Zde hrála velkou roli Řehákova firma Hospimed, která obchoduje se zdravotnickým materiálem a vybavením pro nemocnice .A to již od roku 1990.

Řehákovo jméno zaznělo v proslavených rozhovorech mezi odsouzenými Davidem Rathem (ČSSD), Petrem Kottem (ODS, US) a Kateřinou Pancovou, kteří se bavili o přijetí úplatku ve výši 8 milionů ze strany Jindřicha Řeháka za zprostředkování zakázek pro Hospimed. V rozhovorech zazněla slavná věta, jak „Jindra nese vosum“.

Podnikání za dotace

Dalším místem, kde Řehák podniká je Frýdlant v Čechách. Řehák je vlastníkem wellness hotelu Antonie ve Frýdlantu. Na tento bývalý „Řecký dům“ (byly zde po válce ubytováni řečtí uprchlíci před tamní pravicovou diktaturou) získala Řehákova firma Antonie hotels s.r.o. Téměř 81 milionů korun z evropských fondů. Státní rozpočet na Řehákovo podnikání přispěl dalšími patnácti miliony, celkově se jednalo o třetí největší dotaci na soukromý hotel v České republice.

Zajímavá byla i výstavba samotného wellness hotelu. Původně se mělo jednat o rekonstrukci secesního objektu. Ta ale skončila tak, že pro údajné velké poškození domu byl celý dům stržen a postaven znovu. Zakázku získala společnost Metrostav, která na Liberecku figuruje v korupční kauze rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kde se očekává velký proces s politiky, úředníky a manažery. Obviněn je i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle serveru Naši politici pomáhal Řehákovi s podnikatelskými aktivitami v Libereckém kraji bývalý starosta Frýdlantu a poradce tehdejšího senátora a dnešního náměstka hejtmana Přemysla Sobotky (ODS) Jindřich Wurm (ODS). Jindřich Řehák posléze přispěl Sobotkovi na jeho prezidentskou kampaň 200 tisíc korun. Po provalení se sponzorského daru od již tehdy stíhaného Řeháka, Sobotka jej vrátil.

Jaroslav Tauchman

 

Subscribe
Upozornit na
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní