Amatérismus a tajnosti primátora Batthyányho

Kdo získá do dlouhodobého pronájmu Skiareál Ještěd? O tom se v Liberci hovoří již několik měsíců, protože je zřejmé, že město na financování areálu peníze nemá. A bez dalšího rozvoje hrozí, že i přes každoroční finanční podporu od města bude areál jen živořit. Liberecký primátor Tibor Batthyány se ale až s nepochopitelnou vehemencí, která by náležela spíš zaměstnanci společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), než primátorovi města, snaží areál za co nejmenší finanční částku pronajmout právě této firmě slovenského miliardáře Igora Rattaje. A ze všech, kteří záměru stejně nadšeně netleskají a neumetají firmě cestičku, se snaží udělat hlupáky a “bořiče”. A když je třeba, nebojí se dokonce uchýlit ke lžím.

Zastupitelstvo mělo schvalovat podnět na změnu územního plánu, zpracovaný dle rozvojových plánů společnosti TMR. První pokus primátor Batthyány provedl už v lednu 2017. Tehdy návrh ani neprošel jednáním výboru pro rozvoj a územní plánování, protože měl příliš mnoho nedostatků. Zároveň členové výboru kritizovali, že neproběhlo jednání s dalšími majiteli dotčených pozemků, konkrétně s Lesy ČR.

O devět měsíců byl na žádost primátora na jednání zastupitelstva staronový návrh. Ten už byl konkrétnější – přesně podle požadavků společnosti TMR, jak dokazoval okopírovaný papír z jejich návrhu rozvoje, dokonce původně i s jejich logem. A stejně jako před 9 měsíci, i nyní na výboru pro rozvoj a ÚP zazněl dotaz, zda proběhlo jednání s Lesy ČR. Primátorovi bylo zřejmě hloupé přiznat, že za tři čtvrtě roku jednání nikam neposunul, a tak zvolil taktiku: „neřeknu pravdu a budu doufat, že se to nikdo nedozví“. Konkrétně sdělil, že “tato jednání jsou na dobré cestě”, a materiál byl následně posunut do zastupitelstva.

Jenže ouha! Den před říjnovým jednáním zastupitelstva města Liberec přišel všem zastupitelům dopis od ředitele Lesů ČR, který zjistil, že na program jednání jde podnět na změnu územního plánu, který se týká i pozemků, na kterých Lesy hospodaří. A že považuje přinejmenším za velmi nestandardní, že tento záměr s nimi nebyl jednán. Součástí dopisu všem zastupitelům byla žádost, aby tento podnět byl buď zamítnut, nebo přinejmenším stažen z bodu jednání.

Samotné projednávání bylo následně ukázkou alibismu a snahy přehodit odpovědnost za neprojednání na někoho jiného, mimo jiné i na mne, přestože primátor Batthyány je tím, kdo jednání se společností TMR vede a kdo má na městě územní plán na starosti. A předkládaná změna územního plánu je součástí jednání se splečností TMR. Výsledkem nakonec bylo stažení bodu s jasným doporučením, aby daná jednání s Lesy ČR skutečně proběhla.

Takže až zase bude primátor halasně vykřikovat do světa, že se někdo snaží bourat projekt vstupu společnosti TMR do areálu Ještěd, bude dobré pamatovat na to, že jen v této jedné části jednání – změně územního plánu – doslova promarnil devět měsíců, které mohl využít k tomu, aby tento svůj srdeční projekt někam posunul. Na potřebu projednání s dalšími vlastníky včetně Lesů ČR byl opakovaně upozorňován.

Dlouhá a amatérsky vedená jednání se společností Tatry Mountain Resorts, která začala už v roce 2015, se trochu více začala posouvat až koncem letošního léta, ale zároveň blokují jakékoliv jiné investice do společnosti Sportovní areál Ještěd, kromě oprav havarijních stavů. Během této doby ustala hledání jiných alternativ, jak společnost posunout dopředu, což je věc, na kterou jsem opakovaně upozorňovala. Bohužel bezvýsledně.

Zuzana Kocumová

Subscribe
Upozornit na
89 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nechci na Ještědu nové sjezdovky, kvůli kterým by padlo 7× víc lesa než na Novou skalku. Tohle kácení ale bezohledně prosazuje provozovatel areálu, společnost
Náměstek Jiří Šolc (ANO) a primátor Zámečník (Starostové) v aktuální zprávě straší obyvatele Liberce černými scénáři kvůli zdražujícím se cenám energie. Vedení města odhaduje,
Na tiskové konferenci libereckých radních dne 17. 8. zazněly informace o několika nových plánech a záměrech. Jelikož se toto volební období chýlí ke konci,
Opozice zvedla staronové téma vlastní městské developersko/inženýrské společnosti a tak se tedy sluší na toto výsostně politické téma reagovat a vést polemiku. Myslím si,
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.