Zemřel historik Rudolf Anděl

V úterý 2. ledna ve věku třiadevadesáti let zemřel historik a vysokoškolský pedagog Rudolf Anděl. Docent Anděl byl významnou postavou české historiografie a svoji profesní a badatelskou činnost zaměřil zejména na dějiny našeho regionu či problematiku husitství. Za svou celoživotní práci se stal, mimo jiné,  čestným občanem Liberce.

Rudolf Anděl se narodil roku 1924 v Šumburku nad Desnou v Jizerských horách. Vystudoval reálné gymnázium v Turnově, Filosofickou fakultu UK v Praze – obor dějepis, zeměpis, kde získal v roce 1969 doktorát filosofie.

Jako vysokoškolský učitel působil v Ústí nad Labem, ale jen do roku 1972. Normalizační režim mu poté jeho působení na vysokých školách zakázal a docent Anděl nadále působil jako středoškolský profesor, například na Střední ekonomické škole v Liberci. Od devadesátých let opět působil jako vysokoškolský pedagog, a to na zdejší Technické univerzitě.

Jako historik se profesně zabýval historií našeho regionu, konkrétně například Frýdlantska, kastelologií nebo dějinami husitského hnutí. V roce 2014 byl při příležitosti svých devadesátých narozenin jmenován čestným občanem města Liberec, ale za svůj život získal i řadu dalších ocenění.

Pohřeb se koná ve středu 10. ledna ve 13 hodin ve velké síni libereckého krematoria. 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.