Liberec vykoupí pozemky autobusového nádraží vedle nového terminálu

Zastupitelé včera rozhodli, že vykoupí pozemky související s výstavbou nového autobusového terminálu. Město za pozemky zaplatí 20,5 milionů korun ve čtyřech splátkách. Má zde vzniknout důstojné zázemí autobusového nádraží stotisícového města.

Výkup pozemků schválili zastupitelé napříč politickými stranami, proti byl opět primátor Tibor Batthyány a jeho někteří kolegové z ANO. Batthyány na projekt dlouhodobě útočí, když tvrdí, že je v rozporu s územním plánem. Podle Změny o něm také záměrně na veřejnosti lže, když například píše, že bude stát až 400 milionů. Projekt má ale vyjít na 165 milionů korun a 90% prostředků na něj město získá z Evropské unie. S projektem přišel až náměstek Korytáře při jednáních o strategii IPRU, který prosadil také vybudování nového parkovacího domu.

Nový terminál má nahradit provizorní stavební buňky a přilehlé autobusové nádraží z 90. let. Na místě má vzniknout čtyřpatrový parkovací dům a moderní odbavovací hala, kterou navrhl liberecký architekt Petr Stolín. Vedle odpovídajícího zázemí autobusového nádraží se v návrhu počítá i s pasáží, komerčními prostorami pro veřejnost a zázemím pro návštěvníky Liberce. Na střeše objektu je plánovaná vyhlídková terasa. Parkovací dům by měl mít kapacitu 478 míst.

V okolí terminálu má vzniknout oddechová zóna s parkovou úpravou, která má sloužit jak cestujícím, tak i Liberečanům. Jeho finální podobu a využití bude město ještě ale hledat. Modernizace dopravního terminálu v krajském městě je jednou z priorit v oblasti dopravy v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ), ze kterého Liberec na realizaci tohoto záměru může získat peníze. Sousední Jablonec na svůj terminál ale teprve dokončuje architektonickou soutěž, v Liberci je již připraven projekt k územnímu řízení.

Město plánuje ještě vykoupit stavební buňky z roku 2005, které již na místě přesluhují deset let – původně měly být provizorní do roku 2008. Od té doby se město záměrem modernizace autobusového nádraží nezabývalo.

Schvalování výkupu pozemků na zastupitelstvu provázela místy i vyhrocená diskuse. Primátor Batthyány se snažil znevěrohodnit cenu vypracovanou podle dvou znaleckých posudků, v tomto bodě ale narazil –  i opoziční Starostové celkem jednoznačně podpořili návrh náměstka Korytáře na výkup těchto pozemků. Město Liberec má tak i nadále reálnou šanci, že se mu podaří získat potřebné dotace na autobusový terminál odpovídající jeho velikosti i na jeho důstojné okolí.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.