Lídři SLK, ANO a ODS se dohodli na koalici

Vyjednávací oficiální trio Zámečník, Němeček a Kittner si na pondělním jednání dali slovo, že o budoucí koalici budou jednat jen spolu. Napomohly, tomu staré vazby z dob dominantního postavené ODS i odmítnutí změn dosavadního chodu a praxe magistrátu. O personálním sestavení koalice by mělo být jasno do konce týdne.

Jaroslav Zámečník, Jiří Němeček a Jiří Kittner, který sice oficiálně nebyl na kandidátce, ale vede vyjednávání za ODS, se na pondělním jednání v Liberci dohodli, že o budoucí koalici budou jednat pouze spolu.

Skončily tak potencionální námluvy s LOL!, o které, alespoň oficiálně, usilovali zejména vítězní Starostové pro Liberecký kraj. Zástupci LOL! měli zejména představu o personální a systémové obměně magistrátu, o kterou se marně pokoušela Změna pro Liberec, které tyto snahy blokoval primátor Tibor Batthyány a přeběhlík ke Starostům Ivan Langr. Situace na libereckém magistrátu, včetně například stavebního úřadu, zůstane tedy zabetonovaná.

Podobné návrhy LOL! Jako například vymáhání škody necelých 4 milionů, které městu způsobil bývalý primátor Kittner, rovněž neměly úspěch projít. Samotní zástupci LOL! K vývoj jednání reagovali překvapeně.  „Teď už trochu vtipně vypadá nás věcný přístup k nabídce SLK na jednání o možnostech koalice v Liberci…J. Zámečník se měl včera večer ozvat Jaromíru Baxovi ohledně dalšího vyjednávání. K tomu nedošlo. Místo toho už včera večer rovnou proběhla zpráva v médiích, že další jednání už budou probíhat jen mezi SLK, ANO a ODS.“, doplnila Zuzana Kocumová z LOL!

Bez šance jsou i jednání se Změnou pro Liberec, které vedlo ANO, ODS i část lidí zvolených na kandidátce Starostů. Lídr Změny Jan Korytář přitom byl ochoten vzdát se i zastupitelského mandátu. Důvodem jednání se Změnou byla obava dalších stran z taktiky Starostů, kterou uplatňují na kraji, kde de facto mažou a posílají do propadliště své koaliční partnery, podobně jako to například dělá na celorepublikové úrovni Andrej Babiš.

Na skutečnost, že za ODS vyjednává jako hlavní Jiří Kittner, což veřejnost přijímá značně rozladěně, reagoval propagandistický server a televize společnosti S group holding Syner. Vypustili zprávu, že s Kittnerem jednala Změna pro Liberec, která mu prý nabídla 2 náměstky při 4 zastupitelích ODS. To ovšem Změna razantně popírá. „Tohle je nesmysl a hra v povolebním vyjednávání,“ říká Jan Korytář ze Změny pro Liberec. „Jiřímu Kittnerovi jsem pouze volal a napsal SMS, zda se chce sejít k neformálnímu setkání. Ke schůzce ale ani nedošlo.“, uzavírá Korytář.

V Liberci se tak stane primátorem Jaroslav Zámečník a reálně posílí moc hejtmana Martina Půty, který také za Starosty vede jednání. Půtovi krajské město dosud odolávalo. Naopak Jaroslav Zámečník vždy v silně submisivním postavení (Půta jej prosadil za lídra místo Jiřího Šolce či Lukáše Pohanky, u kterých se obával vzestupu konkurence), podobně jako vůči klientelistickým sítím v ODS, ve které byl 23 let než v době jejího pádu před pěti lety přeběhl ke Starostům. Tyto staré vazby z ODS ale dnes neskrývaně pomohly Starostům k vytvoření koalice s ANO a právě ODS.

Subscribe
Upozornit na
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury
V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak