Liberec nebude v době sucha na Ještědu zachraňovat lesy, mohlo by to překážet investorovi

Město mělo v plánu oživit 105 hektarů lesů na Ještědu. Lepší diverzita porostu by například pomohla v dobách sucha. Již byla podána dotace, ale současné vedení projekt zrušilo. Mohl by vadit firmě slovenského miliardáře, který chce na Ještědu kácet kvůli rozšiřování sjezdovek.

Projekt prosadil loni bývalý náměstek pro rozvoj Jan Korytář ze Změny pro Liberec. V rámci projektu se zamýšlelo revitalizovat zhruba 105 hektarů lesa, které dnes tvoří výhradně smrková monokultura. V jejím podrostu se měly vysadit i jiné druhy stromů, které jsou na Ještědu tradiční a lépe zadržují vodu nebo jsou odolné proti kůrovci. Jednalo se například o sazenice buků, jedlí a javorů.

Město by na celou akci z dotace získalo téměř 2 miliony korun, půl milionu by pak šlo z obecního rozpočtu. Ani to, že akce bude ze čtyř pětin hrazena z jiných prostředků než městských, ani loňské extrémní sucho ale současné vedení města složené ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS nepřesvědčilo o tom, že má projekt pokračovat a radní jej před Vánoci stopli. Podle oficiálního vyjádření radnice se jedná pouze o „odložení projektu“, ale tím padne i možnost dotace a de facto projekt končí.

Radní se bojí, aby projekt nepřekážel společnosti Tatry Mountains Resort (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje, která za kontroverzních podmínek získala před rokem ještědský areál do minimálně desetiletého pronájmu. V TMR přitom pracuje jedna z klíčových osobností libereckého ANO, Renáta Balášová, která je za Babišovo hnutí zastupitelskou.

Námitky TMR přitom již byly zapracovány do podání žádosti za minulého vedení. Po volbách, které ale Korytářova Změna prohrála, jde vedení města TMR z cesty úplně. Vniveč přijde i celý projekt, který pro město vypracovala společnost Čmelák, která zvítězila s nejlevnější nabídkou mezi sedmi uchazeči. 

Rattajova TMR, která měla bezvýhradnou podporu bývalého primátora Tibora Batthyányho (který se kvůli tomu dostával do střetů se Změnou) a kterou podporovali i Starostové a ODS, chystá na Ještědu mohutné vykácení značných ploch lesů. Kritici upozorňují, že tím utrpí nejen fauna a flora ještědského hřbetu, ale kácení významně zhorší situaci s nedostatkem vody, zejména po loňském extrémně suchém roce. Mimo jiné se čeká i na výsledky analýzy EIA, která má být k záměru zpracována.

Subscribe
Upozornit na
61 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury
V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak