Úředníci rozhodli v rozporu se zákonem. Liberec to může stát nový terminál i desítky milionů

Politický boj o nový autobusový terminál v Liberci nekončí. Podle rozhodnutí krajského úřadu postupovali úředníci v Liberci nezákonně, když zamítli projekt dopravního terminálu v Liberci. Úřad tak dal za pravdu bývalému náměstkovi Janu Korytářovi. Město tak může přijít o dotaci v desítkách milionů korun.

Odbor hlavního architekta postupoval při zamítnutí územního rozhodnutí pro projekt “Terminál” nezákonně. Vyplývá to z vyjádření odboru Územního plánování a stavebního úřadu Libereckého kraje, které minulý týden obdrželo město.

V kostce jde o to, že dal za pravdu autorům projektu i bývalému náměstku Janu Korytářovi (Změna pro Liberec), kteří od počátku tvrdili, že se úředníci nemohou odvolávat na dosud neschválený územní plán a pomocí právně neexistujícího dokumentu blokovat celý projekt.

Kvůli rozhodnutí úředníků je navíc v ohrožení dotace na projekt  nového terminálu, na který je připraven v rámci strategie Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) projekt v hodnotě přes 150 mil. Kč, kdy 85 % zaplatí Evropská unie.

 Za toto rozhodnutí, které Úřad Libereckého kraje označil za nezákonné jsou odpovědní úředníci Petr Kolomazník, vedoucí odboru hlavního architekta a Adam Lenert, který má přípravu nového územního plánu na starosti.

Bývalý náměstek Jan Korytář k tomu říká: “„Budeme chtít po tajemníkovi i primátorovi odpověď, jak hodlají vzniklou situaci řešit. Pokud úředníci postupují nezákonně, nemají na svých místech co dělat. O to více, že pan Lenert má na starosti přípravu nového územního plánu a pan Kolomazník je vedoucím celého odboru.“

Okolo projektu na nový autobusový terminál je v Liberci od počátku dusno. Jan Korytář a Změna pro Liberec prosadili vybudování nového terminálu pro autobusovou dopravu, s parkovacím domem, který by zachytával osobní automobily a ulehčil tak dopravě v centru. V plánu byla i revitalizace okolního, v současnosti zanedbaného území, kde měl vzniknout park a odpočinková zóna.

Byla vysoutěžena podoba projektu terminálu i okolí, kde zvítězil známý liberecký architekt Petr Stolín. Proti projektu ale od začátku vystupují Starostové pro Liberecký kraj, protože hejtman Libereckého kraje a předseda Starostů Martin Půta má jinou vizi. V minulosti se k nim přidal i bývalý primátor Tibor Batthyány, pod kterého zmínění úředníci spadali a který se snažil překazit projekt stůj co stůj.

Současné vedení, které na radnici vystřídalo Změnu pro Liberec a kde mají nyní Starostové většinu, projekt nového terminálu stoplo. Starostové mají vlastní představu o spojení autobusového a vlakového nádraží, ale jedná se zatím jen o vizi. Městu tak reálně hrozí, že přijde o dotaci z Evropské unie a zůstane mu současná podoba zanedbaného autobusového nádraží.

 

 

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.