Jedna fotka z letošního hejtmanského plesu – a hned víme, jak na tom jsme

Ten chlapík s motýlkem uprostřed, to je bývalý primátor Liberce, Jiří Kittner (ODS). Zadlužil naše město na generace dopředu a naše město spojil s korupcí. V roce 2010 sice prohrál volby, svůj vliv si ale snaží udržet dodnes a jsou lidé, kteří mu to žerou. Fotí se s ním i hejtman, jako by nic.

 Jenže na nás v Liberci Kittnerovo dědictví dopadá stále. je to vidět i na rozpočtu na rok 2019, kterým se právě probírám. Pořád platíme peníze na nevýhodné smlouvy, které před mnoha lety uzavřel. Splácíme dluhy z jeho éry, jde zhruba o 150-170 milionů ročně, a k nim teď ještě naskakuje dalších 60 milionů navíc, které nemůžeme použít na zlepšení života v našem městě.

 Jak je to možné? Důvodem je smlouva na tzv. úrokové zajištění, kterou J. Kittner podepsal bez vědomí rady města a zastupitelstva. Pár měsíců před svým odchodem, v rozporu se zákonem o obcích. O několik let později navíc dvojice dnešních náměstků, J. Šolc (dnes SLK, tehdy náměstek pro ekonomiku za LO) a Z. Karban (dnes ANO, tehdy vedoucí odboru ekonomiky), prosadili dohodu, která Liberci znemožnila se z této nezákonné smlouvy vyvázat. Navzdory tomu, že měli dost informací o tom, o jak pochybnou smlouvu šlo: právní posudky (tento, tento pomíjející důležité okolnosti), všechno. Snad proto, že J. Kittner tehdy zajišťoval podporu vedení města, ve kterém právě J. Šolc seděl.

 Trojici Karban, Šolc a Kittner, kteří odpovídali a odpovídají za městské peníze, dodnes spojuje přesvědčení, že úrokové sazby se předpovídat nedají. Jestli to říkají jen na vlastní obhajobu, nebo to myslí vážně, to nevím. Úrokové míry do určité míry předpovídat samozřejmě umíme, máme na to i uznávané metody.

Průšvih je, že těch 60 milionů za nezákonnou smlouvu nenaskočí jen pro letošek. Budeme je platit každý rok až do roku 2025. Je to víc než dáváme na údržbu veřejné zeleně, sídlišť a hřišť v celém městě, a právě tam ty peníze chybí nejvíce. Vidíme to dnes a denně.

Kdyby to bylo na mně, J. Kittnera bych už na žádnou oficiální akci nezval. A na rozdíl od jiných bych se velmi snažil o to, aby konečně přestal zastupovat město ve volených funkcích s nikdo-neví-jak-vysokou-odměnou. Jenže jsme v Liberci, a tady je nejspíš pořád ještě myslitelné i to, co by jinde neprošlo. Nezbývá než trpělivě připomínat, že některé věci nemají být normální. A věřit, že se i u nás politická kultura snad jednou trochu pohne k větší slušnosti, než kde je dnes.

Jaromír Baxa, zastupitel za LOL! – Liberec otevřený lidem

Subscribe
Upozornit na
64 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nechci na Ještědu nové sjezdovky, kvůli kterým by padlo 7× víc lesa než na Novou skalku. Tohle kácení ale bezohledně prosazuje provozovatel areálu, společnost
Náměstek Jiří Šolc (ANO) a primátor Zámečník (Starostové) v aktuální zprávě straší obyvatele Liberce černými scénáři kvůli zdražujícím se cenám energie. Vedení města odhaduje,
Na tiskové konferenci libereckých radních dne 17. 8. zazněly informace o několika nových plánech a záměrech. Jelikož se toto volební období chýlí ke konci,
Opozice zvedla staronové téma vlastní městské developersko/inženýrské společnosti a tak se tedy sluší na toto výsostně politické téma reagovat a vést polemiku. Myslím si,
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.