Hazard v Jablonci je vyřešené téma

Po pěti letech nejistoty a dohadů o budoucnosti hazardu v Jablonci nad Nisou je jasno. Zastupitelé schválili vyhlášku, která od srpna 2021 na celém území města zakazuje hrací automaty. Zásadně k tomu přispělo i úspěšné referendum z ledna 2018. Rozhodnutí zastupitelů je nezvratné, ledaže by proběhlo další platné a závazné referendum, což je nereálné. Navíc z původních 11 kasin jich zůstává už jen 6 a je možné, že brzy skončí i další.

Jsem rád, že tvrdý pouliční hazard můžeme odškrtnout jako vyřešené téma. Už méně mě těší, že se v zastupitelstvu nenašla většina, která by odhlasovala okamžitý zákaz hracích automatů. Bohužel je to pozůstatek minulého vedení města, které se všemi provozovateli kasin uzavřelo smlouvy s velkorysou tříletou výpovědní lhůtou. To se nyní stalo účinným, byť falešným argumentem proti bezodkladnému ukončení tzv. technické hry kvůli domnělým finančním kompenzacím ze strany města vůči kasinům.

Hrací automaty šlo zakázat okamžitě, nikoli až za tři roky, ale nebyla k tomu mezi zastupiteli vůle a odvaha. Hlasy Společně pro Jablonec a Pirátů pro „bezodkladné“ zamezení provozu technické hry, což si přálo 88 % účastníků referenda, nestačily. Vůle občanů tak nebyla vyslyšena. Přesto musím opět vyjádřit přesvědčení, že nebýt referenda, nikdy bychom se konce hracích automatů v Jablonci nedočkali a ani počet kasin by tak výrazně a rychle neklesl, protože kasina by měla neomezeně dlouhou perspektivu fungování.

Na závěr nemohu nezmínit míru pokrytectví dnešní opozice, která nás od voleb ve věci hazardu obviňovala z nečinnosti. Paradoxně stejní lidé, kteří na nás nyní útočí, v minulém volebních období připravili a schválili vazalské smlouvy s provozovateli kasin, které byly postaveny tak, že mnozí nynější zastupitelé, z většiny úplně noví, neměli odvahu je zpochybnit, protože byli strašeni hmotnou a trestní odpovědností.

Ještě jednou však děkuji všem účastníkům referenda, zastupitelům, kteří hlasovali alespoň pro kompromisní návrh vyhlášky, a prosím vás Jablonečany, abyste ještě poslední dva roky strpěli přítomnost hracích automatů, potažmo kasin v našem městě.

 

Jakub Macek (Společně pro Jablonec, nez.), zastupitel a člen přípravného výboru referenda

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.