Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězilo na kraji i ve městě ANO

Volby do Evropského parlamentu na úrovni Liberce i Libereckého kraje do značné míry kopírují republikové výsledky. Zvítězilo hnutí Andreje Babiše ANO, před Piráty a koalicí STAN a TOP 09. V Liberci ale Piráti skončili až třetí. Volební účast přesáhla pouhých 28 procent.

Ač se jedná o skok od posledních voleb do Evropského parlamentu před pěti lety, kdy k volbám přišlo zhruba 18 % obyvatel, v Libereckém kraji to i tak bylo pouhých 28,31 % a v samotném Liberci pak 28,89% oprávněných voličů. Uvádí to server volby.cz

V Liberci zvítězilo ANO 2011 premiéra Andreje Babiše, které získalo 23,22% voličských hlasů. Druhá byla koalice STAN a TOP 09, kterou volilo 16,21 %, třetí příčku obsadila Pirátská strana se ziskem 14,62 %. Čtvrtá byla ODS – 12,62%, pátou příčku obsadila pravicově extrémistická SPD Tomia Okamury se ziskem 10,44 % hlasů. Těsně volební hranici přelezla i KSČM, která získala pouhých 5,12 %. Liberecká ČSSD zcela propadla se ziskem pouhých 2,82 % voličských hlasů. Ještě méně měli lidovci s 2,54% hlasů.

Na úrovni kraje rovněž zvítězilo hnutí ANO, které ale získalo o něco méně než v samotném Liberci, a to 22,4% hlasů. Druzí byli Piráti se ziskem 14,92%- Třetí příčku obsadila koalice STAN a TOP 09, kterou volilo 13,93 % voličů. Čtvrtá ODS získala 13,77 % a následuje SPD, která obdržela 10,55% hlasů. KSČM získala 5,55 % a pod hranicí vstupu do Evropského parlamentu zůstala ČSSD i KDU-ČSL se třemi procenty.

Do Evropského parlamentu se volí takzvaným poměrným systémem, v každé zemi mají ale volby jistá specifika. Například v počtu hlasů, které je nutné získat k dosažení mandátu. V České republice probíhaly volby  ve dnech 24. a 25. května 2019 a Česká republika je zároveň jedinou zemí , kde se volí dva dny. Ve většině zemí se volilo až v neděli 26. května a proto se i v ČR čekalo na výsledky z celé Evropy do nedělní 23. hodiny.

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.