Liberecké památky se představují

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci dvojicí letáků z cyklu Chraňme památky! představuje dvě významné, ale méně známé liberecké kulturní památky; dům U Pelikána a vodní elektrárnu Rudolfov.

Liberecké pracoviště Národního památkového ústavu ve spolupráci s Libereckým krajem od roku 2014 představuje formou skládaných letáků méně známé kulturní památky Libereckého kraje. „Novou dvojicí letáků představujeme dvojici památek, které v nedávné minulosti prošli zásadní obnovou. Každá z nich je zástupce jiného segmentu památkového fondu města Liberec. Dům U Pelikána patří k nejvýznamnějším zástupcům libereckého klasicistního domu, vodní elektrárna v Rudolfově je významnou součástí portfolia technických památek odkazující na masivní industrializaci regionu na přelomu 19. a 20. století.“ konstatuje Miloš Krčmář, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.

Oba letáky, které budou distribuovány zdarma do regionálních informačních center, mají za cíl ukázat příkladné obnovy památkového fondu na území Libereckého kraje a představit památky, které nejsou v hlavním zájmu návštěvníků města Liberec. Cílem památkové péče je prezentovat ve spolupráci s vlastníky bohatost památkové fondu regionu. Zájem vlastníků dokládá i finanční podpora státního podniku Povodí Labe při realizaci letáku věnovaného rudolfovské elektrárně.

Plná verze obou letáků, společně se všemi staršími, je uveřejněna na webových stránkách libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (https://www.npu.cz/cs/uop-liberec/prezentace-pamatek).

 

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje.

Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete na www.npu.cz/cs/uop-liberec.

Tisková zpráva NPÚ Liberec

Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v roce 2024 téměř šedesáti projektům celkovou částkou přesahující 3,6 milionu korun. I za pomoci dobrovolníků vysadili přes
V pátek 10. ledna odstartoval už sedmý ročník projektu Ptačí hodinka, který pořádá Česká společnost ornitologická. Cílem je zmapovat výskyt opeřenců v lidské blízkosti
Rok 2024 byl pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky v mnohém rekordní. Fond podpořil 40 mediálních projektů, kterým rozdělil dosud nejvyšší částku – 6,7 milionu
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.