Korupce v dopravě: autobusy zdarma pro jabloneckého primátora Beitla

V síti dopravní chobotnice, která se utvořila kolem podnikatele Jiřího Vařila, fungoval i bývalý jablonecký primátor a současný poslanec za ODS Petr Beitl. Jak vyslýchá z odposlechů, Vařil mu platil drobné služby, jako například dopravu na jeho oslavu narozenin.

Tehdy úřadující jablonecký primátor Beitl slavil den po Mikuláši v roce 2016 své padesátiny ve velkém stylu. Ale zřejmě se mu nechtělo platit za věci jako byla doprava hostí a v tom mu pomohl podnikatel Jiří Vařil, který je spojován se společností BusLine, byť podle jejího vyjádření s ní oficiálně již několik let nemá nic společného. První informaci přinesla liberecká MF Dnes.

Rozhovor mezi Vařilem a tehdejším ředitelem Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Lubošem Wejnarem, který byl v Jablonci zároveň dlouholetým politickým kandidátem místního sdružení Domov nad Nisou/Starostů pro Liberecký kraj, zachytily policejní odposlechy instalované ve Wejnarově kanceláři. Citujme:

Wejnar: „Primátor jabloneckej bude slavit padesátiny a chce zajistit dopravu z Jablonce, chci se domluvit, jak se to pak udělá po té ekonomické stránce, je to 12 tisíc.“

Vařil: „No musíme to udělat chytře, aby po nás nezůstávaly hroby. Takže já si tady píšu 12 reálnejch..“

Vařil: „ Mě to říkal Mára, já bych to nejraději udělal tak, že bych na to nechal vystavit fakturu, nechal bych je udělat příjmovej doklad. V pokladně BusLine bych to pak zaplatil já. Otázka je, za kolik to nejmíň může být, aby to bylo uvěřitelný, kdy to má ten Petr?“

Wejnar: „Má to na sedmého.“

Vařil: „Já jsem 29 v Semilech (sídlo BusLine –pozn.red.) , já bych byl schopen to udělat, že bych jim řekl. Petr by mi stejně určitě řekl, že je bez peněz.

Wejnar: „Já se s ním uvidím v sobotu na fotbale.“

Vařil: „Super, tak já to 29 udělám. Řekni Petrovi, ať se o to vůbec nestará, dostane doklad o tom, že to bylo řádně vyúčtovaný a zaplacený, ať nikdo nechodí a neříká, že jsme mu zaplatili dopravu na narozeniny.“

 

Příběh oslavy narozenin Petra Beitla dokumentuje, jakým způsobem si zdejší podnikatelské prostředí nakupuje politiky. Již v roce 2015 přišel Náš Liberec s reportáží, která ukázala, jak si vlivný jablonecký zákulisní hráč Miroslav Pelta nakupuje skrze VIP zájezdy krajské i jablonecké politiky z řad Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD, ODS, TOP 09 i ANO. Loni přišla liberecká MF Dnes se zjištěním, že tyto luxusní „výlety za sportem“ Peltovi pomáhal platit i podnikatel Jiří Vařil.

Podle dnešního vyjádření Petra Beitla pro dnešní Mladou frontu si bývalý jablonecký primátor vše řádně zaplatil, ale již od dotyčné akce nemá faktury.

Jak již v minulosti upozornil náš server, nejedná se o jediné vazby jablonecké ODS na korupční chobotnici kolem BusLine. Policie v roce 2018 spustila mohutnou razii, při níž skončila řada obviněných libereckých, jabloneckých i krajských politiků z řad Starostů, ODS i tehdejšího ANO. Mezi nimi je například i členka jablonecké ODS Tereza Dlouhá, dcera jabloneckého občanského demokrata Karla Dlouhého, který byl v DPMLJ v dozorčí radě. Dlouhá podle policie plnila roli spojky mezi Vařilem a politiky.

Samotný Petr Beitl například z pozice primátora v minulosti vystupoval proti omezení vlivu Jablonce ve společném dopravním podniku, byť zde má Jablonec nad Nisou pouhých 0,38 (patří mu pozemky pod kolejemi na tramvajové trase Liberec – Jablonec nad Nisou). Oproti takto marginálnímu majetkovému podílu ale Jablonec dostal silné zastoupení v orgánech DPMLJ, kde zaseli významní členové tamní ODS jako zmínění Karel Dlouhý nebo Miroslav Pelta. Některé indicie ukazují, že společný dopravní podnik byl v roce 2009 utvořen záměrně, aby se společnost BusLine, která v Jablonci provozuje MHD ze 100%, dostala i do Liberce, kde následně získala 40% linek a její manažer Luboš Wejanr se stal ředitelem nově vzniklého DPMLJ.

Primátor Beitl také v roce 2015 vystupoval proti závěrům auditu, který de facto předznamenal dnešní policejní obvinění a popsal nevýhodné vazby na společnost BusLine, který dopravní podnik má. Audit nechal zpracovat tehdejší předseda představenstva za Změnu pro Liberec Josef Šedlbauer, který byl ale za tuto svou iniciativu společnými hlasy Starostů, ANO a ODS ze své funkce sesazen.

Petr Beitl byl starostou Jablonce nad Nisou od roku 2010, od roku 2012 jeho primátorem. Za období 2010-2014 získal republikové ocenění Nejlepší primátor. Primátorem Jablonce zůstal do roku 2018. V roce 2017 byl zvolen poslancem Parlamentu České republiky, rovněž za ODS.

foto: ihned.cz

Subscribe
Upozornit na
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.